Dünya - Futbol - Eylül 11, 2019

Dünya futbolundan İranlı kadın taraftar Sahar Khodayari çağrısı: ”Yüreğimiz kanıyor”

İran’da futbol maçına gittiği için yargılanan ve kararı protesto etmek için mahkeme önünde kendisini yakarak hayatına son veren Sahar Khodayari’nin yankıları tüm dünyada sürüyor. Avrupa’dan çeşitli spor kulüpleri ve kadın futbolcular, Khodayari için üzüntülerini dile getirerek FIFA’ya çağrıda bulundu.

Kadınların stadyuma girmesinin yasak olduğu İran’da erkek kılığında bir futbol maçına girdiği için yargılanan, “Mavi Kız” veya “Seher” lakaplarıyla tanınan 29 yaşındaki Sahar Khodoyari, kendini yaktıktan bir hafta sonra hastanede hayatını kaybetti.

TIKLAYIN- FIFA’dan İran’a rest: Kadınların stadyuma giriş yasağı kalkmazsa İran turnuvalardan men edilecek

Desteklediği takımın renklerinden dolayı “Mavi Kız” olarak anılan ve gerçek ismi bilinmeyen İranlı kadın, maça gittiği fark edilince üç gün gözaltında tutulmuş, kefaletle serbest bırakılmış, daha sonra da mahkemeye çıkmak için 6 ay beklemişti.

“Mavi Kız” 6 ay bekledikten sonra mahkeme salonuna geldiğinde ise hakim duruşmayı “ailevi bir acil durumdan” ötürü iptal etti. Mahkeme salonunda kendisine 6 ay hapis cezası verilebileceğini duyduğu iddia edilen “Mavi Kız” kısa süre sonra mahkeme binasının önünde kendisini yaktı.

TIKLAYIN- İran’da futbol maçına gittiği için yargılanan genç kadın mahkeme önünde kendisini yakarak hayatını kaybetti

”İran’daki kızlarım için oynuyorum”

Bu olay sonrası İran hükümetine tepkiler büyürken Avrupa’dan çeşitli spor kulüpleri ve kadın futbolcular Khoyadari için üzüntülerini dile getirdi.

İtalya Serie A ekiplerinden AS Roma kulübü sosyal medya hesabından Khodayari için bir açıklama yayımladı. Kulüp, yaptığı açıklamada ”AS Roma sarı ve kırmızıdır ancak yüreğimiz bugün Sahar Khodayari için mavi olarak kanıyor. Bu güzel oyunun bizi bölmesi değil birleştirmesi gerekiyor. Şimdi İran’daki herkesin hep birlikte futbol maçlarının keyfini çıkarmasına izin vermenin zamanı geldi. HUZUR İÇİNDE YATSIN”

”FIFA bunu durdurmak için harekete geçmeli”

Chelsea Kadın Futbol Takımı’nın İsveçli futbolcusu Magdalena Eriksson da Khodayari için açıklama yapanlar arasında. Eriksson, FIFA’ya çağrı yaptığı açıklamasında ”Ne korkunç bir trajedi. FIFA ve gücü elinde bulunduran diğer tüm kuruluşlar bunu durdurmak için harekete geçmeli! HUZUR İÇİNDE YATSIN” ifadelerini kullandı.

”Biz korkağız”

Khodayari’yi, taraftarı olduğu Esteghlal Futbol Kulübü de unutmadı. Resmi sosyal medya hesabından bir açıklama yapan kulüp, şu ifadeleri kullandı:

”Sevgili Sahar’ımız bizi desteklemek adına stadyuma geldiği için 6 ay hapis cezasına çarptırılınca kendini yakarak hayatına son verdi. Siyasetin bunu yasaklamasına rağmen o bizi destekledi. Peki biz onu desteklemek için ne yapabiliriz? Kesinlikle hiçbir şey. Biz korkağız” (ASK)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir