Dünya - Futbol - Eylül 13, 2019

Kadın futbolundaki istismara karşı imza kampanyası

AFDP Global ile Ürdün Prensi Ali Bin El-Hüseyin, kadın futbolundaki istismara dikkat çekmek ve bunun önüne geçmek için bir imza kampanyası başlattı.

Asya Futbolu Gelişte Projesi (AFDP) ile Ürdün Prensi Ali Bin El-Huseyin, kadın futbolcu ve antrenörlerin spor faaliyetleri esnasında taciz ve istismar edilmelerinin önüne geçmek için bir imza kampanya başlattı.

”Fearless Football” adının verildiği kampanyada FIFA, UEFA, AFC, CAF, CONCACAF, CONMEBOL ve OFC gibi futbol yönetim organlarına seslenilerek, kadın futbolcuların istismar edilmelerinin önüne geçmek için gerekli adımların atılması çağrısı yapılıyor.

AFDP, bu istismarın önüne geçmek için atılması gereken adımların neler olduğuna dair bir deklarasyon da yayımladı.

  • Koruma kodları ve eğitim programları oluşturulmalı
  • Bilgilendirme ve raporlama mekanizmaları uygulanmalı
  • Ceza politikaları uygulanmalıdır
  • İstismara maruz kalanlara gerekli destekler verilmelidir


Change.org üzerinden başlatılan kampanyanın metninde şu ifadelere yer verildi:

”Dünyada futbol oynayan ve antrenörlük yapan kadınlar taciz ve istismar ediliyor. Bu derhal durmalı. Bu nedenle futbolun yönetim organlarını kadınların istismar edilmesini önlemek için harekete geçmeye çağırıyoruz. Yapılması gereken acil değişiklikler hakkında daha fazla ayrıntı için lütfen buradaki İlkeler Beyanımızı okuyun.

”Kadınların ve kızların kendilerini spor yoluyla, özgürlük içinde ve korkmadan ifade edebilmeleri gerektiğine inanan herkes, bir dakikanızı ayırarak bu önemli kampanyaya destek verin.”

Robert Pires, Jamie Carragher, Craig Foster, Mathieu Flamini, London Donovan gibi futbol, sanat, politika ve iş dünyasının ünlü isimlerinin elçilik yaparak desteklediği kampanyaya bu link üzerinden destek verebilirsiniz. (ASK)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir