Dünya

FIFA’dan İran’a rest: Kadınların stadyuma giriş yasağı kalkmazsa İran turnuvalardan men edilecek

Alan Savunması

İran, 40 yıldır devam eden kadınlara yönelik stadyum yasağını kaldırması için Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği’nin (FIFA), yaptığı çağrıyı reddetti. İran, 2022 FIFA Dünya Kupası elemelerine kadar yasağı kaldırmazsa FIFA müsabakalarından men edilecek.

İran, Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği’nin (FIFA), İran’da kadınların stadyuma girişine izin verilmesine ilişkin yaptığı çağrıyı reddetti.

İran Genel Başsavcısı Muhammed Cafer Muntazeri yaptığı açıklamada, “FIFA, kadınların stadyuma girmelerine izin verilmemesi halinde resmen İran’ı uluslararası müsabakalardan mahrum edeceğini açıklıyor. Kadınların stadyuma girip girmemesi FIFA’yı neden ilgilendirir. Bu ısrarları hafife almayın” dedi.

Hükümet yasağın kaldırılmasını istiyor

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin Hukuk İşlerinden Sorumlu Yardımcısı Laya Cüneydi ise birkaç gün önce yaptığı açıklamada, kadınların stadyumlara girişine izin verilmesi için yasama, yürütme ve yargı organlarının birlikte karar alması gerektiğini belirtip, “Hükümet, kadınların stadyumlarda bulunması konusunda hemfikir. Bu konuda hiçbir yasal engel bulunmuyor” ifadelerini kullandı.

İran, FIFA organizasyonlarından men edilecek

FIFA Başkanı Gianni Infantino, İran’dan, kadınların tribünden maçları izleyebilmesi için en geç 15 Temmuz’a kadar gerekli yasal düzenlemeyi yapmasını talep etmişti. Infantino, “İran, kadınların müsabakaları stadyumlarda izlemesine izin vermeli çünkü FIFA tüzüklerinde belirtilen en temel ilkeler çerçevesinde bunu sağlama sorumluluğumuz var” diye konuştu.

İran, 40 yıldır devam eden kadınlara yönelik stadyum yasağını, eylülde başlayacak 2022 FIFA Dünya Kupası elemelerine kadar kaldırmadığı takdirde FIFA tarafından müsabakalardan men edilebileceği konuşuluyor. (ASK)(AA, Eşitlik Adalet Kadın Platformu)

İlginizi Çekebilir

...
Homofobik ve transfobik ragbici Israel Folau, Black Lives Matter için diz çökmeyi reddeti
...
İngiltere’de sosyal medyada kadın sporculara yönelik tacizler 5 yılda 2 kat arttı
...
Köln takım formasında cami silüeti ve pembe forma tartışması
...
“Eşcinsel olarak adlandırılmanın hala aşağılayıcı bir şey olduğuna inananlara acıyorum”

Popüler Haberler

...
Kadınların İran’da özgür bir şekilde futbol maçı izlemelerinin yasallaşmasına öncülük eden Maryam Shojaei, Stuart Scott ENSPIRE Ödülü’ne layık görüldü

375 kere okundu.

...
Gay Games Hong Kong 2022 kayıtları ertelendi

325 kere okundu.

...
Bahar Özgüvenç, “Futbol erkek oyunu mudur?” diye soran sunucuya yanıt verdi, stüdyo buz kesti

325 kere okundu.