Dünya - Eylül 10, 2019

İran’da futbol maçına gittiği için yargılanan genç kadın mahkeme önünde kendisini yakarak hayatını kaybetti

Kadınların stadyuma girmesinin yasak olduğu İran’da erkek kılığında bir futbol maçına girdiği için yargılanan, “Mavi Kız” veya “Seher” lakaplarıyla tanınan 29 yaşındaki Sahar Khodoyari, kendini yaktıktan bir hafta sonra hastanede hayatını kaybetti.

İran Futbol Federasyonu, geçtiğimiz günlerde FIFA tarafından kendilerine yapılan ”kadın taraftarların stadyuma giriş yasağının kalkması”na yönelik çağrıyı reddetmişti.

FIFA’dan İran’a rest: Kadınların stadyuma giriş yasağı kalkmazsa İran turnuvalardan men edilecek

Desteklediği takımın renklerinden dolayı “Mavi Kız” olarak anılan ve gerçek ismi bilinmeyen İranlı kadın, maça gittiği fark edilince üç gün gözaltında tutulmuş, kefaletle serbest bırakılmış, daha sonra da mahkemeye çıkmak için 6 ay beklemişti.

TIKLAYIN- Dünya futbolundan İranlı kadın taraftar Sahar Khodayari çağrısı: ”Yüreğimiz kanıyor”

“Mavi Kız” 6 ay bekledikten sonra mahkeme salonuna geldiğinde ise hakim duruşmayı “ailevi bir acil durumdan” ötürü iptal etti. Mahkeme salonunda kendisine 6 ay hapis cezası verilebileceğini duyduğu iddia edilen “Mavi Kız” kısa süre sonra mahkeme binasının önünde kendisini yaktı.

Hastaneye kaldırılan 29 yaşındaki İranlı kadın burada yaraları sebebiyle hayatını kaybetti.

İran Milli Futbol Takımı kaptanı Mesud Şucai, Instagram üzerinden yaptığı paylaşımla yaşanan olaya tepki gösterdi. FIFA, İran’a kadınların stadyumlara alınması için 31 Ağustos’a kadar vakit vermişti. İran, bu karara henüz uymadı.


Fotoğraf: The Independent

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir