Diğer Sporlar, Dünya

Göksu Üçtaş Şanlı: ”Kadın sporcular olarak öncü olmaya devam edeceğiz”

Ali Safa Korkut

Bu yıl Mersin’de düzenlenen Artistik Cimnastik Dünya Kupası’nda yer aletinde altın madalya kazanan Göksu Üçtaş Şanlı, Alan Savunması’na konuştu.

Mersin’de düzenlenen Artistik Cimnastik Dünya Kupası (World Challenge Cup), geçtiğimiz hafta sona erdi. 30 Ağustos – 1 Eylül tarihleri arasında düzenlenen şampiyonaya 11 ülkeden 48 sporcu katıldı. Türkiye, şampiyonada 5 altın, 6 gümüş, 1 bronz olmak üzere toplam 12 madalya ile organizasyonu ilk sırada tamamlarken bu madalyaların 3’ü kadın sporculardan geldi.

Göksu Üçtaş Şanlı, Tutya Yılmaz, Yaren Turan ve Nazlı Savranbaşı finalde mücadele ederken bu sporculardan Nazlı Savranbaşı asimetrik paralelde, Göksu Üçtaş Şanlı ise yer aletinde birinci olarak altın madalya kazandı.

”Her zaman madalya elde etmek için mücadele ediyoruz”

Londra 2012 Olimpiyatları’na katılarak tarihte Türkiye’yi olimpiyatlarda temsil eden ilk kadın cimnastikçi olan Göksu Üçtaş Şanlı, Alan Savunması’na özel açıklamalarda bulundu.

Bu yıl Olimpiyat Oyunları Seçme yılı olduğu için bir çok yarışmaya katıldığını söyleyen Şanlı, Mersin’de düzenlenen Artistik Cimnastik Dünya Kupası öncesi sıkı ve disiplinli bir çalışma dönemi geçirdiğini söyledi.

Mersin’de yapılan Dünya Kupası’nda güzel anılar biriktirdiğini söyleyen Şanlı, bu yıl da altın madalya elde ettiği için mutlu olduğun belirtti. Şanlı, ”Yer Aletinde geçtiğimiz yıllarda da altın madalya almıştım. Bu yıl ile birlikte 3’te 3 altın madalyanın sahibi oldum. Her zaman madalya almak için beklenti içindeyiz tabi ama öncelikle serilerimi güzel ve temiz yapmam önemli. Aynı zamanda ülkemizde uluslararası bir organizasyonun olması ve katılımın her yıl artması bizi heyecanlandırıyor ve motive ediyor” dedi.

”Öncü olmaya devam edeceğiz”

Şanlı, Türkiye’de kadın sporcu olmak üzerine de konuştu. Türkiye’de kadınlara ve kadın sporculara verilen değerin yetersiz olduğunu belirten Şanlı, kadın sporcular olarak Türkiye sporuna ve sporcu olmak isteyen gençlere öncülük etmeye devam edeceklerini söyledi:

”Türkiyeli kadınlar hayatın her alanında olduğu gibi sporda da kendilerinden başarıyla söz ettiriyor. Fakat sporun her düzeyinde ve her konumunda; hakların kullanımında, kaynaklara ulaşmada, uygun programlara erişebilmede ve kariyer yapabilmede kadının aleyhine yaşanan eşitsizlikler söz konusu. Bu yönüyle spor, farklı düzeylerinde ve farklı pozisyonlarında kadınların erkeklere kıyasla az temsil edilebildikleri ve bazı haklardan mahrum kaldıkları alanların başında gelmektedir. Ülkemizde maalesef kadına verilen değer gözler önünde. Biz kadın sporcular da öncü olarak elimizden geldiği kadar ülkemizi en iyi şekilde temsil etmeye devam edeceğiz.

Şanlı, 4-13 Ekim tarihlerinde Almanya’nın Stuttgart kentinde düzenlenecek Dünya Şampiyonası için yoğun bir antrenman programı uyguladığını ve derece beklediğini söyledi. (ASK)

İlginizi Çekebilir

...
HDP Milletvekili Oya Ersoy, kadın sporcular hakkında konuştu: “Kadınlar, çocuklar, LGBTİ+’lar için laiklik yaşamsaldır”
...
Olimpiyatların yıldızıydı: Olivia Podmore, bıraktığı mesajın ardından evinde ölü bulundu
...
Türkiye Boks Federasyonu Asbaşkanı Arın: Kadın boksunda aldığımız madalyalar tesadüf değil
...
Feryal Abdelaziz, altın madalya kazanan Mısırlı ilk kadın sporcu oldu

SOSYAL AĞ

Popüler Haberler

...
Fatih Terim’den trans kadın Selin Ciğerci ile evli olan Tuzlasporlu futbolcu Gökhan Çıra’ya transfobik gönderme

1580 kere okundu.

...
12 yaş altı kız futbol Takımı erkekler liginin şampiyonu oldu

1510 kere okundu.

...
Pernille Harder Chelsea’de: Kadın futbol tarihinin en pahalı transferi

1470 kere okundu.