Hakkımızda


Alan Savunması, kadın ve LGBTİ+ spor insanlarının görünürlük mücadelesine katkı sunmak ve spor medyasındaki cinsiyetçiliğe karşı bir duruş sergilemek amacıyla toplumsal cinsiyet odaklı spor haberciliği yapar.

Yayımlarında kadın ve LGBTİ+ spor insanlarının haklarını gözeten Alan Savunması, sporda ve spor medyasında cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği temelli ayrımcılığa uğrayan, ötekileştirilen, mobbingin yanı sıra sözlü/fiziksel şiddete maruz kalan kadın ve LGBTİ+ spor insanlarının sesine ses olmak, onlara bir alan açmayı amaçlar.

Alan Savunması, her türlü spor organizasyonunda yer alan kadın ve LGBTİ+’lara yöneldiği içeriklerinde sporun belirli bir cinsiyetin tahakkümü altına alınmasına karşı çıkarak haber/içeriklerini daha insancıl, kapsayıcı ve eşit bir spor ortamına katkı sunacak şekilde oluşturur.

Maruz kaldıkları dışlayıcı, ayrıştırıcı, ötekileştirici, cinsiyetçi ve LGBTİ+ fobik yaklaşımların yanı sıra elde ettikleri başarılarla da ana akım medya tarafından yok sayılan kadın ve LGBTİ+ spor insanlarının verdiği mücadeleye omuz vermeyi amaçlayan Alan Savunması, haber ve/veya yazılarıyla katkı sunmak isteyen kimselere de açıktır.

Alan Savunması’nın tüm içeriklerinin hakkı saklıdır. İçerikler, ancak kaynak göstermek ve link vermek şartıyla kullanılabilir.

Alan Savunması is doing rights journalism for support the woman and LGBTİ+ athletes. Defends diversity, inclusion and gender equality in sport.

Künye

Genel Yayın Yönetmeni
Ali Safa Korkut

Katkı sunanlar
Alara Demirel
Ayşe Ongun
Bilge Sancar
Canan Aldırmaz
Elif Alper
Elif Tuğra
Eylül Akbulut
Frau Bıyık
Gizem Atlı
Gizem Çam
Görkem Barış

IT & Destek
Metehan Türkdönmez

*Alan savunması means ‘Zonal Marking’.
Alan Savunması is a non-profit news website.
Alan Savunması, kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur.

Popüler Haberler

...
Başörtüsüyle spor yapan hâfıza linç girişimi: “İzlerken utandım, sen kadınsın, edebini bileceksin!”

625 kere okundu.

...
İngiltere’de gündem: Kadın spor yorumcuları

605 kere okundu.

...
12 yaş altı kız futbol Takımı erkekler liginin şampiyonu oldu

560 kere okundu.