Dünya, Yazı/Makale

Arzu Pınar Demirel yazdı: ”Aktivist Markalar Dönemi Başladı”

Alan Savunması

ABD Kadın Milli Futbol Takımı, 24 ülkenin katılımıyla Fransa’da düzenlenen 2019 FIFA Kadınlar Dünya Kupası’nda Şampiyon oldu. Bu kazandıkları 4. Dünya Kupası olurken, ABD’nin erkek futbol takımının henüz bir dünya şampiyonluğu bulunmuyor. Yine de bir erkek futbolcu, aynı durumdaki kadın futbolcunun 38 katı daha fazla kazanıyor. Bu durum final maçında taraftarların ”Eşit Ücret” sloganlarıyla, sahalara, ülkenin hatta dünyanın gündemine de taşındı.

Takımın sponsorlarından P&G firmasının Secret deodrantı, New York Times’a verdiği tam sayfa ilanla eşit işe eşit maaşı desteklediğini ve ABD Kadın Milli Futbol Takımı’na 529.000 $ bağışladığını duyurdu. Tarihin doğru tarafında yer almanın altını çizerek, ücret farkını kapatmak istediğini ve 23 futbolcuya 23.000’er $ vereceğini belirtti.

Dünyada amaca yönelik pazarlama bir süredir ön plana çıkıyordu. Bu markaların da sosyal bir davayı sahiplenmesi, sosyal fayda odaklı çalışmalarda bulunması anlamına geliyor. Araştırmalar tüketicilerin de, çalışanların da şirketlerden dünyanın sorunlarına çözüm üretmelerini beklediğini gösteriyor. Secret deodrantın da, hedef kitlesi kadınlar olan bir ürün olarak,  kadınların gündeminde olan bir konuda öne çıkıp, elini de cebine atıp, çözüm sunması hem marka imajına, hem de satışlarına yansıyacaktır. Böylesine bir taktik, günümüzde ürün odaklı reklamdan daha etkileyici.  Önümüzdeki dönemde markaları, sosyal konularda birbirleriyle rekabet ederken daha çok göreceğiz.

Aktivist markaların çağı başlıyor. Aktivist çalışanların da… Bazı şirketler, en değerli kaynağı olan çalışanlarıyla birlikte toplumsal meselelere çözüm sunuyor. Probono ve çalışan gönüllüğü ile, çalışanlarının uzmanlığını, zamanını ve emeğini sosyal fayda odaklı işlere yönlendiriyorlar. Dünyanın iyiliğine katkıda bulunuyorlar.

Eşit işe eşit maaşı savunan ve destekleyen markaları da, emekleri ve gönüllerini katarak, gönüllü işlerde bulunan çalışanları da, bu vizyonu geliştiren şirketleri de tebrik ediyoruz. Yanınızdayız!


Arzu Pınar Demirel hakkında

Arzu Pınar Demirel, 1973 yılında İstanbul’da doğdu. Avusturya Lisesi ve Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun olan Demirel, aynı okulda, halkla ilişkiler dalında yüksek lisans yaptı. New York Üniversitesi’nde liderlik üzerine sertifika programını tamamladı. Kariyerine 1996 yılında Bersay İletişim’de başladı. Philips, Efes Pilsen ve Biota ile devam ederek, iletişim alanında önemli bir deneyim kazandı. 2013’te, Türkiye’nin ilk çeşitlilik yönetimi danışmanlığı Headline İletişim’i kurdu .

İlginizi Çekebilir

...
Cinsiyetçi saldırılara maruz kalan yorumcu Karen Carney Twitter hesabını kapattı
...
“Sporu kadın ya da erkek olarak ayırmak doğu değil”
...
VakıfBank’tan 2020’de 47 maçta 45 galibiyet
...
Merve Tuncel, 800 metre serbest stilde olimpiyat A barajını geçti

Popüler Haberler

...
Sebastian Vettel, Türkiye iktidarını ve yargısını eleştirdi: “Türkiye, bu mesajı vermek için doğru bir yer ve bunun nedeni açık”

825 kere okundu.

...
İngiltere’de gündem: Kadın spor yorumcuları

750 kere okundu.

...
Galatasaray’dan Barcelona’ya: Aysel Uçkan: “Barcelona’ya gelmek kolay olmadı, savaştım ve kazandım”

750 kere okundu.