Diğer Sporlar, Dünya

Decathlon Türkiye’ye karşı boykot kampanyası yabancı basında

Alan Savunması

Decathlon Türkiye’nin, “Onur Ayı”nı kutlamasının ardından firmaya yapılan boykot kampanyası yabancı basında geniş yer buldu. Decathlon’un bir Fransız markası olması sebebiyle Fransız basını da olaya sessiz kalmadı.

Spor ürünleri mağazası Decathlon‘un Türkiye temsilciliği, resmi sosyal medya hesaplarından yaptığı bir paylaşımla ‘Onur Ayı’nı kutlamış ve LGBTİ+‘lara olan desteğini açıkça belli etmişti.

Bu paylaşımın ardından Decathlon Türkiye, bazı grupların tepkisini çekti ve markaya karşı bir boykot kampanyası başlatıldı.

TIKLAYIN-Decathlon Türkiye’den ‘Onur Ayı’ tepkilerine yanıt: Ayrımcılığın her çeşidine karşıyız
TIKLAYIN- Türkiye İzcilik Federasyonu Başkanı’ndan flaş homofobik paylaşım

Bu olaya yabancı basın da sessiz kalmadı. Fransa, Belçika, Almanya ve İtalya’dan Le Parisien, Täglicher Anzeiger, 20 Minutes, Lematin, 7sur7, Gaynews, La Voix Du Nord ve Trendyone gazeteleri habere geniş yer ayırdı.

Fransız Le Matin ise “Biz de aynısını Müslüman kadınlar için başörtüsü satmaya kalkıştığında yapmıştık” diyerek öz eleştiri yaptı.

Le Parisien: Recep Tayyip Erdoğan hükümetine yakın gazeteciler boykot çağrısında bulundu

Fransa’nın en büyük günlük gazetelerinden Le Parisien, olayı “Decathlon, LGBTİ+’ları destekledikten sonra boykot çağrıları aldı” başlığıyla gördü.

Paris‘ten yerel haberlerin yanı sıra ulusal ve uluslararası haberler veren gazete, “Tek bir kelime ve turuncudan mora doğru yazılan birkaç büyük harf ile sosyal ağlar tutuştu. Fransız spor markası Decathlon, Perşembe gününden bu yana Türkiye’de boykot çağrılarıyla karşı karşıya kalıyor. Marka, aynı zamanda LGBTİ+’lara destek mesajları yayınladığı için sosyal ağlarda çok sayıda destek mesajı da aldı

Kullanıcıların Decathlon’un bu davranışını “Sapkınlık” olarak eleştirdiğini söyleyen gazete, haberde “Recep Tayyip Erdoğan hükümetine yakın bir yazar olan Hilal Kaplan da boykot çağrısında bulundu” ifadelerine de yer verdi.

Täglicher Anzeiger: LGBTİ+’lar Müslüman ülkesinde saldırılara maruz kalıyor

Alman Täglicher Anzeiger (TAH) gazetesi de olayı gündemine taşıyanlardan. Holzminden şehrinin resmi gazetesi olan TAH, olayı okuyucularına “Decathlon, Türkiye’de eşcinsel haklarını desteklemesiyle protestoları tetikliyor” başlığıyla sundu.

Gazete, olayı okuyucularıyla şu ifadelerle paylaştı:

“Eşcinsel gurur ve eşcinsellere karşı hoşgörü hakkında destekleyici bir açıklama yapan Fransız spor malzemeleri üreticisi Decathlon’un Türkiye’deki temsilciliği, ülkede boykot çağrılarıyla karşı karşıya kaldı. Çok sayıda Türk Twitter kullanıcısı cuma günü #DecathlonBoykot hashtaginde, öfkelerini dile getirdi. Decacthlon Türkiye ise öfkeli tepkileren karşısında şok oldu ve LGTBİ+ topluluğuyla olan dayanışmasını bir kez daha ifade etti.

“Eşcinsellik Türkiye’de yasak değil ancak eşcinseller ve lezbiyenler çoğunluğu Müslüman olan ülkede sık sık saldırı ve tacizlere maruz kalmakta”.

La Voix Du Nord: Decathlon, LGBTİ+’ları desteklediği için boykotla karşı karşıya

Decathlon’un bir Fransız markası olması sebebiyle Fransız basını olaya gündeminde geniş yer verdi. Fransa’nın kuzeyin de yayın yapan Lille merkezli La Voix Du Nord gazetesi de onlardan biri.

231 bin tirajlı (2014 verisi) günlük gazete, olayı “Decathlon Türkiye, LGBTİ+’ları desteklediği için boykot çağrılarıyla karşı karşıya” başlığıyla verdi.

Haberde, olayın detaylarına ve LGBTİ+’ların, Recep Tayyip Erdoğan hükümetine yakın kimseler tarafından tepki gördüğüne değinildi.

7SUR7: Decathlon Türkiye, gökkuşağının yanında

Merkezi Belçika’da bulunan ve Danimarka ve Hollanda’da yayım yapan internet gazetesi 7SUR7, olayı “Decathlon Türkiye, gökkuşağının yanında: Marka, homofobik tepkiler ve boykot çağrılarıyla karşı karşıya” başlığıyla verdi.

Haberde olayın gelişimi ve gazeteci Hilal Kaplan’ın bu tweetine yer verildi:

Le Matin öz eleştiri yaptı: Biz de başörtüsüne tepki göstermiştik

Bir diğer Fransız gazetesi Le Matin ise olaya farklı bir bakış açısıyla yaklaştı. Yayım hayatına 1844’te başlayan gazete, “Decathlon’a homofobik hakaretler yağdı” başlığını kullanırken, haberde firmanın Fransa şubesinin ise geçtiğimiz yıl Müslüman kadın sporcular için başörtüsü satmaya başlaması sebebiyle ülkede tepki gördüğü hatırlatıldı.

Baskılar sonucunda Decathlon’un başörtüsü satmaktan vazgeçtiği hatırlatılan haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Dünyanın en büyük spor malzemeleri satıcılarından biri olan Decathlon, bir “spor başörtüsü” satmak istedikten sonra, geçen yıl Fransa’da bir tartışmanın merkezinde yer almıştı. Neredeyse tüm siyasi partilerin sert eleştirilerine maruz kalırken, aynı zamanda hakaret ve tehditlerle karşı karşıya kalan marka bu ürünü pazarlamamaya karar vermişti.

Bir diğer Fransız gazetesi 20 Minutes ise “Decathlon Türkiye, LGBTİ+’lara destek karşısında boykota maruz kalıyor” başlığını kullanırken markanın kapsayıcılığı savunan kullanıcılar tarafından büyük destek gördüğünü de belirtti.

GAYNEWS: Decathlon Türkiye saldırı altında

İtalya merkezli, LGBTİ+’lara yönelk yayım yapan internet gazetesi GAYNEWS ise durumu “Decathlon Türkiye saldırı altında” başlığıyla paylaştı. (ASK)

İlginizi Çekebilir

...
Konyaaltı Sahili’nde kadın cankurtaranlar göreve başladı: “Aa kadınmış”
...
Yüzlerce avukattan ortak bildiri: LGBTİQ+ hakları insan haklarıdır
...
Büşra Ün: Hâlâ kupalarımla değil engelli oluşumla tanınıyorum
...
Türkiye Wushu Federasyonu skandalı meclis gündeminde: İnceleme ve soruşturma bekliyoruz

Popüler Haberler

...
Biseksüel boksör Nicola Adams, ırkçı ve homofobik saldırıları TikTok videosuyla gözler önüne serdi

285 kere okundu.

...
Gey olimpik sporcu: Sporda LGBTİ+ temsili ile ilgili 4 yıldır bir gelişme yok

285 kere okundu.

...
Gay Games Hong Kong 2022 kayıtları ertelendi

265 kere okundu.