Dünya, Voleybol

Helin Kayıkçı: “Her kız çocuğunun, hedefini gerçekleştirebilecek gücü var”

Alan Savunması

Henüz 14 yaşında olmasına rağmen hedeflerine doğru yürümek için İstanbul’un yolunu tutan ve herkesin “Yapamazsın” demesine aldırmayıp Galatasaray’da voleybol oynamaya başlayan Helin Kayıkçı, “Hedeflerime doğru yürümeye devam edeceğim. Her kız çocuğu, istediği hedefini gerçekleştirebilecek güçte. Yeter ki izin verilsin” dedi.

Diyarbakırlı bir ailenin çocuğu olarak Ankara’da doğan voleybolcu Helin Kayıkçı, hedefi doğrultusunda yürümeye karar vererek İstanbul’un yolunu tuttu. 14 yaşında olan ve 2 yıl önce İstanbul’a gelerek Galatasaray Kulübü’nün bünyesine giren Kayıkçı, şu anda olduğu noktada bulunabilmek için aştığı zorlukları anlattı.

Ajansspor’da yer alan habere göre Diyarbakırlı bir ailenin çocuğu olduğunu ifade eden genç sporcu, memleketine her gidişinde “Baban voleybol oynamana izin veriyor mu?” gibi sorularla karşılaştığını söyledi.

Kayıkçı, şöyle konuştu:

Bizim oralarda spor geleneği pek yoktur. Özellikle de bir kız çocuğunun voleybol oynaması pek hoş karşılanmaz. Benim hikayemde de böyle olmuştu. Biz Ankara’da yaşıyorduk. Ablamın okul takımı ile başladığı voleybol sporuna ben de heves etmiştim. İkimiz de voleybol oynuyorduk. Aslında bunda hiçbir sorun yoktu, sorun sadece bilinç altıydı. Diyarbakır’a her gidişimizde bana köydeki çocukların ‘Baban voleybol oynamana kızmıyor mu?’ ya da ‘Voleybol oynarken şort giymene nasıl izin veriyorlar?’ gibi sorular soruyorlardı.

Bu sorular bana çok garip gelirdi çünkü babam hiçbir zaman bu konuyu açmamıştı bile. Bu soruların nedenlerini, yaşım büyüdükçe anlayabildim ve hep, bu kadar küçük yaştaki çocukların nasıl bu kadar ince şeylere takılıyor oluşunu düşündüm. Aslında, her şey sadece bilinçaltındaki tabulardı. Altı yıllık bir voleybol geçmişim var ve bu altı yıl içinde en az 6 kez memleketime gitmişimdir. Ama o 6 yılda o çocuklardan gelen soru hiç değişmedi. İlk başlarda ‘bilmem’ diye cevap verdiğim sorulara artık ‘voleybol şorttan ibaret değil’ cevabını veriyorum”

Helin Kayıkçı “Her kız çocuğunun hedefini gerçekleştirme gücü var”

Voleybolda kariyerinde bir üst seviyeye çıkmak için ileri doğru bir adım atması gerektiğini düşünen Kayıkçı, bunun için artık İstanbul’a gitmesi gerektiğini düşündüğünü söyledi.

Bir kız olarak tek başına İstanbul’a gitmek istediğini ancak akrabalarının tepkilerinden korktuğunu söyleyen Kayıkçı, bu noktada babasından büyük bir destek gördüğünü söyledi. Kayıkçı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“En sıkıntılı taraf buydu aslında. Acaba akrabalarım bu durumu nasıl karşılar diye düşündüm. Tek başına yaşamanın zorluğunu düşündüm. Ancak öyle bir babaya sahiptim ki, tek bakışıyla ne kadar güvendiğini anlatırdı bana. Kendimi çok şanslı hissederdim ve bendeki bütün korku giderdi o an. Tek kelime edecek akrabaya rest çekecek kadar da desteklerdi beni. Babamdan korktukları için hiçbir şey diyemediler bana ama beni ne kadar çok sevseler de bilinçaltlarında her zaman hata yapmış bir kız çocuğu olarak kalmıştım.

“Irkçılığa uğramaktan korkup Diyarbakırlı olduğumu söylemekten çekindim”

Kayıkçı, İstanbul’a adım atmadan önce kafasında dolanıp kendisini tedirgin eden bir diğer düşüncenin de ayrımcılığa maruz kalmak korkusu olduğunu söyledi. Bu sebeple ilk başta Diyarbakırlı olduğunu söylemekten çekindiğini söyleyen Kayıkçı, şu ifadeleri kullandı:

“İstanbul’a gittiğimde bir korkum daha vardı: acaba ayrımcılık ve ırkçılık olur mu diye düşünüyordum. İlk başlarda Diyarbakırlıyım demeye bile çekinmiştim ama o kadar güzel bir kulübe gelmiştim ki en küçüğünden en büyüğüne kadar bir aile gibiydik. Galatasaray camiasının içine girdiğimde bütün korkularım bitti.

“Benim her zaman bir sürü hedefim ve hayalim oldu. Çok iyi bir voleybolcu olmak, Ay-Yıldızlı formayı giymek ve Amerika’da voleybol bursu ile eğitim görmek gibi birçok hedefim var. Çünkü ben her zaman, bir kız çocuğunun hedeflediği ve sevdiği her şeyi yapabilecek güçte olduğuna inandım. Yeter ki buna izin verilsin” ASK)

İlginizi Çekebilir

...
Futbolda nefret söylemine karşı devrim yaratacak teknoloji
...
Bisikletle dünya turu yapan ilk kadın: Annie “Londonberry” Kopchovsky
...
İngiliz futbolcu eşcinsel olarak açıldı: LGBTİ+ sporcuların göz önünde olmaları gerekiyor
...
Beşiktaşlı eski basketbolcu: Biseksüel bir siyahi olmaktan gurur duyuyorum

Popüler Haberler

...
Biseksüel boksör Nicola Adams, ırkçı ve homofobik saldırıları TikTok videosuyla gözler önüne serdi

300 kere okundu.

...
Bahar Özgüvenç, “Futbol erkek oyunu mudur?” diye soran sunucuya yanıt verdi, stüdyo buz kesti

295 kere okundu.

...
Gey olimpik sporcu: Sporda LGBTİ+ temsili ile ilgili 4 yıldır bir gelişme yok

290 kere okundu.