Dünya, Futbol

“Her gün, bir kadından spor gazetecisi olamayacağına yönelik onlarca mesaj alıyorum”

Alan Savunması

İngiliz spor gazetecisi ve LGBTİ+ hakları savunucusu Jenny Dial Creech, bir kadın olarak spor gazetecesi olmanın zorluklarından yakındı. Her gün, bir kadının spor gazetecisi olamayacağına yönelik mesajlar aldığını söyleyen Creech, LGBTİ+ bireyler ile kadın spor gazetecilerinin yaşadığı sorunların aynı olduğunu söyledi.

Jenny Dial Creech, ABD’nin abonelik tabanlı en büyük internet gazetesinin Houston ayağının genel yayın yönetmeni.

Yaklaşık 20 yıllık kariyerinde spor muhabirliği, editör yardımcılığı ve spor yazarlığı da yapan Creech; şimdi Chicago, Toronto ve diğer 20’den fazla Kuzey Amerika şehrinde profesyonel ve kolej takımlarını kapsayan bir spor haberciliği yapan The Athletic’te genel yayın yönetmenliği yapıyor.

Başarılı gazeteci, LGBTİ+‘lara yönelik bir dergi olan OutSmart‘a konuştu. Kadın spor gazetecileri olarak pek çok zorlukla karşılaştıklarını söyleyen Creech, “Spor medyasında bir kadın olmakla günlük yaşamda pek çok zorluğa maruz kalan bir kuir arasında bir farklılık yok. İkimiz de aynı zorlukları yaşıyoruz. Onlarla paralel hikayelerimiz var” dedi.

“İnsanlar kadın spor gazetecilerine farklı davranıyor”

Jenny Dial Creech |
Fotoğraf: My Sweet Melissa)

Kadın spor gazetecisi sayısının yeterli düzeyde olmadığını söyleyen Creech, sözlerini şöyle sürdürdü:

Bu işi yapan yüzlerce kadın yok, sayımız oldukça az ama çok sayıda iyi kadın spor gazetecisi var. Bu her zaman kolay bir şey değil. İnsanlar sık sık bir kadın olarak spor gazeteciliği yapmanızın olumsuz bir durum olduğunu söylemiyorlar ama bize sanki farklıymışız gibi davranıyorlar, bunu hissettiriyorlar.

TIKLAYIN- Eşcinsel bir spor gazetecisi, bir radyo istasyonunu homofobiden kurtardı

“Ama kadınlarla birlikte sporda büyük bir adım attığımızı düşünüyorum. Şimdi bizlere yönelik büyük bir destek var ve bizi savunarak başarılı olmamızı isteyen çok sayıda erkek var. Kariyerimin 15. yılındayım ve şimdi durum, kariyerimin ilk yılındakinden çok daha iyi. Bu yüzden ben bu durumu bir galibiyet olarak adlandırıyorum”.

“LGBTİ+ futbolcular, yönelimlerini açıkladıktan sonra sadece cinsellikleriyle anılıyor”

Tecrübeli gazeteci, futbolun eşcinseller için kapsayıcı olmamakla homofobik bir alan olduğunu söyledi. Futbolcuların, yönelimlerini gizleme sebepleri hakkında da konuşan Creech, her gün binlerce cinsiyetçi mesaj aldığını söyledi. Creech, şu ifadeleri kullandı:

“Spor kulüpleri ve takımlar, genellikle açık kimlikli eşcinsel sporculara karşı hoşgörülü değiller. Bazı futbolcuların, yönelimlerini neden gizlediklerini tahmin edebilirsiniz. Futbolcular, yönelimlerini açıkladıktan sonra sportif yetenekleri arka plana atılıyor ve genellikle cinsel yönelimleri ve cinsellikleriyle anılmaya başlanıyor.

“İşimde her gün Twitter ve e-posta yoluyla mesajlar alıyorum. İnsanlar, bir kadının spor gazetecisi olmaması gerektiğini düşündüklerini bilmemi istiyorlar. Bunu benimle paylaşma ihtiyacı duyuyorlar. Aynı şekilde yönelimini açıklayan eşcinsel futbolcular da her gün bu sporda yerleri olmadıklarına dair mesajlar alacaklardır. İnsanların bunu sizinle paylaşma ihtiyacı hissetmesi berbat.” (ASK)

İlginizi Çekebilir

...
Beşiktaşlı eski basketbolcu: Biseksüel bir siyahi olmaktan gurur duyuyorum
...
Eniola Aluko: Kadın futbolu transseksüellere açık, bu liyakata dayalı bir spor
...
Kadın sporcular, âdet dönemlerinde açık renk şortlar giymek istemiyor
...
Kadın basketbolcudan NCAA’ye dava: Para kazanmamızı engelliyorsunuz

Popüler Haberler

...
Bahar Özgüvenç, “Futbol erkek oyunu mudur?” diye soran sunucuya yanıt verdi, stüdyo buz kesti

295 kere okundu.

...
Biseksüel boksör Nicola Adams, ırkçı ve homofobik saldırıları TikTok videosuyla gözler önüne serdi

295 kere okundu.

...
Gey olimpik sporcu: Sporda LGBTİ+ temsili ile ilgili 4 yıldır bir gelişme yok

290 kere okundu.