Basketbol, Dünya

Hataysporlu basketbolcu, George Floyd’un ölümü karşısında canlı yayında gözyaşlarına boğuldu

Alan Savunması

Hatay Büyükşehir Belediyespor Kadın Basketbol Takımı’nda forma giyen İsveçli basketbolcu Amanda Zahui, George Floyd’un ölümü üzerine konuştuğu canlı yayında gözyaşlarına boğuldu.

ABD’nin Minneapolis kentinde, Amerikalı siyahi yurttaş George Floyd‘un polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesinin ardından tüm dünyadan ırkçılık karşıtı tepkiler gelmeye devam ediyor.

Polis memuru Derek Chauvin‘in, gözaltı sırasında diziyle boynuna baskı yaparak ölümüne yol açtığı George Floyd, son anlarında “Nefes alamıyorum” diyerek polisten dizini çekmesini istese de memur Chauvin geri adım atmamış ve Floyd’un ölümüne yol açmıştı.

TIKLAYIN- Kadın sporculardan, George Floyd’un öldürülmesine tepki: Ten rengimiz sebebiyle bizi öldürmeyi kesin

Floyd’un hayatını kaybetmesinin dördüncü gününde polis ile ırkçılık karşıtı ABD yurttaşları arasındaki olaylar sürerken spor dünyasının önemli isimlerinin tepkisi de sürüyor.

Son olarak, Herbalife Nutrition Kadınlar Basketbol Süper Ligi takımlarından Hatay Büyükşehir Belediyespor’da forma giyen Amanda Zahui de Floyd’un ölümü üzerine üzüntü ve öfke dolu bir paylaşım yaptı.

Amanda Zahui: “Bu p*çlerin bizi öldürmeyi bırakmasını istiyorum

Instagram hesabı üzerinden, Floyd’un öldürülmesi ve ırkçılık hakkında konuştuğu 13 dakikalık bir canlı yayın yapan İsveçli basketbolcu, olaydan bahsederken gözyaşlarına boğuldu.

İlgili canlı yayının videosu

Yayın boyunca gözyaşları içinde konuşan Zahui, Floyd’un öldürülmesi hakkında konuşurken “Çok şiddetli bir öfke ve acı duyuyorum. Bu p*çlerin bizi öldürmeyi bırakmasını istiyorum” dedi.

Zahui, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Video hakkında düşünmeye devam ediyorum, Floyd’un hayatının son saniyelerinin yer aldığı o video tekrar tekrar kafamda dönmeye devam ediyor. O anın görüntülerini kafamdan silemiyorum. Kendimi bu durumda hayal etmeye çalışıyorum. Bir polisin dizi ve vücut ağırlığı üzerimde olacak şekilde yerde yatıyor olsam ne yapardım diye düşünüyorum. Hiçbir şey yapmamıştım çünkü hayatım için hareket edip savaşsaydım bir tehdit olarak görülürdüm ve muhtemelen vurulurdum”

Uzun yıllar ABD Kolej Ligi (NCAA) ile Amerika kadınlar basketbol ligi WNBA‘de forma giyen yıldız oyuncu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kelimelerim tükenmiş gibi hissediyorum ama aynı zamanda söyleyecek de çok şeyim var. Bir şey yapmak istiyorum. Dünyanın bizden nefret etmesini durdurmak için neler yapabileceğimi, yasaları durdurmak ve beyaz insanlardan bizi öldürme hakkına sahip olma ayrıcalığını almak için neler yapabileceğimi anlamaya çalışıyorum. Hala devam eden köleliği durdurmak için neler yapabileceğimi anlamaya çalışıyorum”. (ASK)

İlginizi Çekebilir

...
Fenerbahçeli taraftarlardan kulübe sitem: “Sevgilisiyle beraber alacaktınız!”
...
Alina Iagupova & Liudmyla Naumenko çifti Çukurova Basket’te!
...
Beşiktaşlı eski basketbolcu: Biseksüel bir siyahi olmaktan gurur duyuyorum
...
Kadın basketbolcudan NCAA’ye dava: Para kazanmamızı engelliyorsunuz

Popüler Haberler

...
Biseksüel boksör Nicola Adams, ırkçı ve homofobik saldırıları TikTok videosuyla gözler önüne serdi

300 kere okundu.

...
Gey olimpik sporcu: Sporda LGBTİ+ temsili ile ilgili 4 yıldır bir gelişme yok

295 kere okundu.

...
Bahar Özgüvenç, “Futbol erkek oyunu mudur?” diye soran sunucuya yanıt verdi, stüdyo buz kesti

295 kere okundu.