Dünya

Türkiyeli kadınlar Sahar Khodoyari için sahaya çıkıyor

Alan Savunması

Akdeniz Nurçelikspor Kadın Futbol Takımı ile Ozanlargücü Spor Kulübü Kadın Futbol Takımı, kadınların stadyuma girişinin yasak olduğu İranda erkek kılığında maç izlediği tespit edilince yargılanan ve bu kararı protesto etmek için mahkeme önünde kendisini yakarak hayatına son veren kadın taraftar Sahar Khodoyari anısına bir futbol maçında karşı karşıya gelecek.

Kadınların stadyumda maç izlemelerinin 40 yıldır yasak olduğu İran’da erkek kılığına girerek stadyuma giriş yaptığı için yargılanan, “Mavi Kız” lakaplı 29 yaşındaki Sahar Khodoyari, kararı protesto etmek için mahkeme önünde kendisini yakarak hayatına son verdi.

Bu olay sonrası İran hükümeti ve FIFA’ya tepkiler büyürken Avrupa’dan çeşitli spor kulüpleri, kadın futbolcular, politikacı ve sanatçılar Khoyadari için üzüntülerini dile getirdi.

TIKLAYIN- Dünya futbolundan İranlı kadın taraftar Sahar Khodayari çağrısı: ”Yüreğimiz kanıyor”

Yok sayılan ve görmezden gelinen tüm kadınlar için oynanacak

Khodoyari’nin intiharının yankıları sürerken Mavi Kız için bir ses de Türkiye’den yükseldi. İstanbul bölgesi takımlarından Akdeniz Nurçelikspor Kadın Futbol Takımı ile Sakarya temsilcisi Ozanlargücü SK Kadın Futbol Takımı, Khodoyari anısına bir futbol maçında karşı karşıya gelecek.

TIKLAYIN- Sahar Khodayari’nin intiharı sonrası FIFA ve İran hükümetine tepkiler büyüyor: ”Utanmalısınız, bu felaketi önleyebilirdiniz”

Akdeniz Nurçelikspor ile Ozanlar Gücü Spor kadın futbol takımları, taraftarı olduğu Esteghlal Kulübü’nün forma rengi nedeniyle “Mavi Kız” olarak tanınan Khodoyari’nin hayallerine ortak olmak için 22 Eylül Pazar günü saat 16:00’da Küçükçekmece Belediyesi Kemal Aktaş Stadı’nda bir anma maçı gerçekleştirecek. Takımlar, Dilek Kaya hakemliğinde oynanacak bu özel futbol maçını, yok sayılan ve görmezden gelinen tüm kadınlar için oynayacak. 

Küçükçekmece Belediyesi tarafından organize edilen maçta kadın mücadelesine dikkat çekilerek ”Bir Kişi Daha Eksilmeyeceğiz’‘ ve ”Asla Yalnız Yürümeyeceksin” sloganları kullanılacak (ASK)

İlginizi Çekebilir

...
Beşiktaşlı eski basketbolcu: Biseksüel bir siyahi olmaktan gurur duyuyorum
...
Eniola Aluko: Kadın futbolu transseksüellere açık, bu liyakata dayalı bir spor
...
Kadın sporcular, âdet dönemlerinde açık renk şortlar giymek istemiyor
...
Kadın basketbolcudan NCAA’ye dava: Para kazanmamızı engelliyorsunuz

Popüler Haberler

...
Bahar Özgüvenç, “Futbol erkek oyunu mudur?” diye soran sunucuya yanıt verdi, stüdyo buz kesti

295 kere okundu.

...
Biseksüel boksör Nicola Adams, ırkçı ve homofobik saldırıları TikTok videosuyla gözler önüne serdi

295 kere okundu.

...
Gey olimpik sporcu: Sporda LGBTİ+ temsili ile ilgili 4 yıldır bir gelişme yok

290 kere okundu.