Diğer Sporlar - Dünya - Eylül 18, 2019

Muratpaşalı kadın hentbolcular Yunanistan’da saldırıya uğradı: Tükürük, sözlü taciz, yabancı cisim…

Avrupa Hentbol Federasyonu (EHF) Kupası 1. Tur maçında Muratpaşa Belediyespor Kadın Hentbol Takımı ile Yunanistan takımı PAOK karşı karşıya geldi. Taraftarlar karşılaşma esnasında Muratpaşalı kadın sporculara tükürmelerinin yanı sıra sözlü taciz ve yabancı cisim saldırısında da bulundular.

Muratpaşa Belediyespor Kadın Hentbol Takımı, EHF Kupası 1. Tur rövanş maçı kapsamında Yunanistan temsilcisi PAOK ile karşılaştı. İlk maçta rakibine 32-25 mağlup olan temsilcimiz, rövanş karşılaşmasında ise 24-24 berabere kalarak turnuvaya veda etti.


Bayrak tartışması krize neden oldu

İlk maç öncesi yapılan teknik toplantıda Yunan takımı temsilcileri taraftarı tahrik etmeme adına yönetmelikteki kural gereği salona iki ülke bayrağının asılmaması kararı aldı. Maç başlama saatinde Muratpaşa Belediyespor yöneticileri salonda sadece Yunanistan bayrağının asılı olduğunu fark etti. Türk bayrağının asılması gerektiğini saha gözlemcisine ileten yöneticiler, olumsuz yanıt aldı. Yunan takımı temsilcileri de maçın oynanacağı salona Türk bayrağının asılmasına izin vermedi.

Bunun üzerine Muratpaşa Belediyespor yöneticileri, yönetmeliğe göre iki ülke bayrağının asılı olması gerektiğini, bu yapılmayacaksa sadece EHF bayrağının yer alması gerektiğini saha gözlemcisine iletti. Gözlemci de Türk yöneticilere salonda yaşananlar hakkında rapor tutacağını ifade etti. Muratpaşalı kadın sporcular, maça üzerinde ay yıldız bulunan takım formalarıyla çıktı.


Taraftarlar kadın sporculara tükürüp sahaya yağ fırlattı

Maç öncesi bu tartışmaların ardından, beklendiği gibi karşılaşma gergin bir ortamda başladı. Bu gerginlik maç boyunca da devam etti ve karşılaşmanın bir bölümünde PAOK taraftarları, Muratpaşa Belediyespor sporcularına tribünlerden tükürmeye başladı. Bununla da yetinmeyen taraftarlar sporcuların kayıp düşmesi için sahaya yağ ve benzeri kaygan maddeler fırlattı. İki takım arasında 13 Eylül’de oynanan ilk maçın ardından dün oynanan rövanş maçında da salona Türk bayrağı asılmasına izin verilmedi. Muratpaşa Belediyespor yöneticileri bunun üzerine ilgililere itirazlarını ileterek sahada yerini aldı. Polisin ilk maça göre daha yoğun önlem aldığı rövanş maçında, Paşa’nın Melekleri rakibiyle berabere kalarak, EHF Kupası’ndan elendi.


”Kadın sporcularımız taciz edildi”

Öte yandan maçı protokol tribününden takip eden Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal da konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Saha ile tribün arasında hiçbir güvenlik önlemi olmadığını belirten Uysal, kadın sporcuların holiganlar tarafından taciz edildiğini iddia etti. Uysal, şu ifadeleri kullandı:

”Bu hentbol müsabakası, kadın hentbolcularımız tarafından salon ortamında yapılan bir spor. Buna rağmen saha ile tribün arasından hiçbir güvenlik önlemi yoktu. Genç kızlarımız maç boyunca tribündeki yarı çıplak holiganlar tarafından taciz edildi. Oradaki insanlar ya durumun garabetinin farkında değildi ya da görmezden geldiler” (ASK)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir