Diğer Sporlar - Dünya - 3 hafta ago

Navratilova’dan “Transseksüelleri şeytan yönetiyor” diyen Court’a yanıt: “Utanmalı”

Tenis efsanelerinden Martina Navratilova, geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaparak transseksüellerin şeytanlar tarafından yönetildiğini söyleyen bir başka tenis efsanesi Margaret Court’a yanıt verdi.

Dünyanın gelmiş geçmiş en başarılı kadın tenisçilerinden Avustralyalı Margaret Court, geçtiğimiz hafta transfobik bir açıklama yaparak transseksüellerin şeytan tarafından yönetildiğini söylemişti.

7 yaşındaki çocukların bile cinsiyet değiştirmeye başladığını iddia eden Court, “İncil’in ilk satırlarını okuyun. Eril ve dişil terimleri geçer, size o kadar söylüyorum. Çocukların kafalarına bu yaşta o kadar çok şey yerleştiriliyor ki, ‘Ben neyim?’ diye sormaya başlıyorlar. Bu Tanrı’nın değil, şeytanın işi. Transseksüelleri şeytan yönetiyor. Şeytan insanların beyinlerini ve ağızlarını kontrol etmek istiyor” ifadelerini kullanmıştı.

İncil’e göre bunun transseksüelliğin günah bir şey olduğunu söyleyen Court, LGBTİ+ sporcular ve hak savunucularının tepkisiyle karşılaşmıştı.

“İncil’in arkasına saklanıyor”

Julie Lemigova (solda) ve Martina Navratilova

Court’a bir tepki de kadın iş insanı Julia Lemiogova ile eşcinsel bir evlilik yapan bir başka efsane tenisçi Martina Navratilova’dan geldi.

Eski dünya bir numarası Billie Jean King’in “Yaşayan en büyük tenisçi” dediği Navratilova, Twitter üzerinden yaptığı ğaylaşımda Court’un içinde bulunduğu durumun acı verici olduğunu bu sözlerinden ötürü utanç duyması gerektiğini söyledi.

“Bu çok çirkin ve yanlış bir ifade” diyen Navratilova, “Margaret Court, birçok kişinin ondan önce yaptığı ve onun da peşinden gideceği gibi İncil’in arkasına saklanıyor. Bu durumu yüceltmemeliyiz” ifadelerini kullandı.

“Güçlü bir homofobiye sahip”

Court’un geçmişte de buna benzer açıklamalar yaptığını söyleyen Navratilova, Court’un şaşırtıcı derecede güçlü bir homofobiye sahip olduğunu söyledi:

“Margaret eşcinsellerle ilgili fikrini değiştirmedi, bu yüzden translar hakkında da aynı fobik fikirlere sahip. O, şaşırtıcı derecede güçlü bir homofobiye sahip”.

LGBTİ+ hakları savunucusu da olan Navratilova, daha önce de fobik açıklamalarda bulunan Court hakkında 2017 yılında da bir açıklama yapmış ve onu ‘hasta, ırkçı ve tehlikeli bir insan’ olarak nitelendirmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir