Dünya, Futbol

İngiltere’de gündem: Kadın spor yorumcuları

Alan Savunması

7 Haziran’da başlayan ve Fransa’nın ev sahipliğinde devam eden Kadınlar Dünya Kupası’nda İngiltere’nin gündemi İngiltere Kadın Milli Futbol Takımı değil, kadın spor yorumcuları. BBC’nin şampiyona için gerçekleştirdiği spor programında yalnızca kadın spor yorumcularının bulunması cinsiyet eşitliği tartışmalarını yeniden gündeme getirdi.

Fransa’da devam eden FIFA Kadınlar Dünya Kupası 2019 kapsamında yayınlar yapan BBC, cinsiyet eşitliği tartışmasının yeniden başlamasına yol açtı. İngiltere Kadın Milli Takımı’nın maçları için yapılan Match of the Day isimli programda sadece kadın yorumcuların yer alması izleyicilerin gözünden kaçmadı.

Leicester City’li futbolcu Jamie Vardy’nin eşi Rebekah Vardy, programdan bir görüntüyle ”cinsiyet eşitliğine noldu?” şeklinde bir tweet atarak cinsiyet eşitliği tartışmalarını yeniden gündeme taşıdı.

Sun Gazetesi ise bu duruma kayıtsız kalmayarak konuyu haberlerine taşıdı. Haberde, özellikle İngiltere-İskoçya Kadınlar Milli Takım maçı öncesi ve sonrasında sadece kadın yorumculara yer verildiği bildirildi.

Sosyal medyada bu durumun tartışıldığının da belirtildiği haberde, cinsiyet eşitliğiyle alakalı hassas davranılmasına rağmen yapılanın bir hata olduğu eleştirisi yapıldı. Buna karşılık, Kadınlar Dünya Kupası’nda yalnızca kadın yorumcuların olmasının daha doğru olacağı görüşü de paylaşıldı.

Sun Gazetesi ise bu gelişmeye kayıtsız kalmayarak . Haberde, özellikle İngiltere-İskoçya Kadınlar Milli Takım maçı öncesi ve sonrasında sadece kadın yorumculara yer verildiği bildirildi.

İlginizi Çekebilir

...
Cinsiyetçi saldırılara maruz kalan yorumcu Karen Carney Twitter hesabını kapattı
...
“Sporu kadın ya da erkek olarak ayırmak doğu değil”
...
VakıfBank’tan 2020’de 47 maçta 45 galibiyet
...
Merve Tuncel, 800 metre serbest stilde olimpiyat A barajını geçti

Popüler Haberler

...
Başörtüsüyle spor yapan hâfıza linç girişimi: “İzlerken utandım, sen kadınsın, edebini bileceksin!”

1025 kere okundu.

...
Fatih Terim’den trans kadın Selin Ciğerci ile evli olan Tuzlasporlu futbolcu Gökhan Çıra’ya transfobik gönderme

1000 kere okundu.

...
Kadın kick boksçular, Dünya Şampiyonası’na damga vurdu

935 kere okundu.