Diğer Sporlar, Dünya

Başörtüsüyle spor yapan hâfıza linç girişimi: “İzlerken utandım, sen kadınsın, edebini bileceksin!”

Alan Savunması

Youtube’ta çektiği videolarla geniş bir takipçi kitlesine ulaşan hâfız ve modacı Rabia Karaca, başörtüsüyle spor yaptığı videoları sebebiyle sosyal medyada linç edildi.

“Rabiaca” olarak bilinen ünlü youtuber Rabia Karaca, 1 yıl önce yayımladığı “Spor yaparken nasıl giyiniyorum?” başlıklı videosunun dün sosyal medyada yayılması itibarıyla kullanıcılar tarafından linç girişimine maruz kaldı.

Hâfız olarak bilinen ve geçmişte hocalık da yapan Rabia Karaca, aynı zamanda bir modacı ve “Rabiaca” adını verdiği kendi tesettür giyim markasına sahip.

TIKLAYIN- Başörtülü sporsevere linç girişimi: “Tesettür böyle zulüm görmedi”

Rabiaca markasıyla Müslüman kadınlar için günlük yaşamda giymek üzere tasarladığı kıyafetlerle, özellikle tesettür giyim tercih eden kadınlar tarafından moda dünyasının önde gelen isimlerinden biri olan Rabia Karaca, bu kez farklı bir şekilde gündem oldu.

208 bin abonesiyle YouTube’da geniş bir takipçi kitlesine sahip olan Karaca’nın, 1 yıl önce yayımladığı “Spor yaparken nasıl giyiniyorum?” başlıklı videosu, dün “@hikrart” isimli bir Twitter kullanıcısı tarafından “Hafızlığını anlatan video çekip ardından bunu da paylaşamazsın ama ya” açıklamasıyla sosyal medyada paylaşıldı.

Kullanıcılar, Karaca’nın hem hâfızlık yapıp hem de spor yaparken vlog çekemeyeceğini söyledi.

Linç edildi

Kullancılar, kısa sürede çok sayıda etkileşim alan bu tweetin ardından Karaca’ya “Bu arkadaşın yaptığı sadece kadınlara has bir ortamda paylaşılsa sakıncası yoktu. Ancak her cenahın ulaştığı bir platformda yapması edepsizlik olmuş”, “Yine tesettürlü bir bayan için utandık”, “Eşinden ayrılınca ipin ucunu kaçırdı”, “İslamı karalama kampanyası peşinde, gerizekalı” şeklinde ağır eleştirilerde bulundu.

TIKLAYIN- “Başörtülü Müslüman kadınlar, spor yaparken başörtüleri sebebiyle ayrımcılığa uğruyor”

Kimi kullancılar, Karaca’nın bu videosu için ““Akpartinin Modern müslümanları” ifadelerini kullanırken, kendi gibi başörtülü olan bazı kadın kullanıcılar da hemcinslerini “Ne günlere kaldık ya rabbelalemin” sözleriyle eleştirdi.

“Geri kafalılığı bırakın, kadın ne isterse onu yapar”

Karaca, eleştirilerin yanı sıra çok sayıda destek mesajı da aldı. Kadın kullanıcıların büyük bir çoğunluğu Karaca’yı desteklerken, genç modacı, “Ben videoyu izlediğimde sadece spor yapan bir kadın görüyorum gayet faydalı ve güzel olmuş milleti eleştireceğinize zihniyetinizi düzeltin önce“, “Hafız doktor, hafız polis, hafız mühendis, hafız beden eğitimi öğretmeni olabilir. Bunu kavramanızı tavsiye ederim. Hem hafızığıyla hemde yaptığı sportif faaliyetle örnek alınabilecek bir insan”, “İşte kadınlar şöyle yapamaz, kadınlar bunu yapamaz diyen geri kafalılardan birisi. Artık alışın kardeşim. Ne olursa olsun kapalı veya açık olsun kadın ne isterse yapar, kimseyi de ilgilendirmez” sözleriyle destek gördü.

“Çok yazık, izlerken utandım”

İşte Karaca’nın hedef gösterildiği tweet ve altına yapılan yorumlardan bazıları:

“Eşinden ayrılınca ipin ucunu kaçırdı”

“Sen kadınsın, edebini bileceksin!”

https://twitter.com/muzdarip1genc/status/1259488567442767873?s=20

“Ne günlere kaldık rabbim”

“İçimizdeki beyinsizler”

https://twitter.com/hmzbsrn/status/1259547723033972736?s=20

(ASK)

Başörtüsüyle spor

İlginizi Çekebilir

...
“Sporu kadın ya da erkek olarak ayırmak doğu değil”
...
Merve Tuncel, 800 metre serbest stilde olimpiyat A barajını geçti
...
Panseksüel sporcu, şişme kadınla evlendi: “Ateşli ve şefkatli”
...
Öğrencilerini istismar eden antrenöre ikinci kez tahliye

Popüler Haberler

...
Başörtüsüyle spor yapan hâfıza linç girişimi: “İzlerken utandım, sen kadınsın, edebini bileceksin!”

1030 kere okundu.

...
Fatih Terim’den trans kadın Selin Ciğerci ile evli olan Tuzlasporlu futbolcu Gökhan Çıra’ya transfobik gönderme

1020 kere okundu.

...
Kadın kick boksçular, Dünya Şampiyonası’na damga vurdu

935 kere okundu.