Dünya

Sebastian Vettel, Türkiye iktidarını ve yargısını eleştirdi: “Türkiye, bu mesajı vermek için doğru bir yer ve bunun nedeni açık”

Alan Savunması

LGBTİ+’ları desteklemek amacıyla, bugün İstanbul’da gerçekleşecek Formula 1 yarışında takmak üzere üzerinde gökkuşağı bulunan “çeşitlilik” temalı bir kask tasarlatan Sebastian Vettel, “Türkiye, bu mesajı göndermek için doğru bir yer” dedi.

Ferrari pilotu Sebastian Vettel, bugün İstanbul’da gerçekleşecek Formula 1 yarışında takmak üzere, üzerinde gökkuşağı olan “çeşitlilik” temalı bir kask tasarlattı.

Vettel’in, LGBTİ+‘lara desteğini belirtmek amacıyla tasarlattığı kaskın üzerinde siyah, beyaz, Müslüman, Hristiyan, LGBTİ+, engelli ve sağlıklı insan gibi toplumun her kesiminden insana yer verildiği bir kalabalık bulunuyor.

TIKLAYIN- Sebastian Vettel, Formula 1 İstanbul yarışı için “çeşitlilik” temalı kask hazırlattı

Kaskın tasarımcısı Jens Munser, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Bu zor zamanlarda Sebastian Vettel’in, kalbi için çok değerli olan ve tasarıma önemli ölçüde ilham veren mesaj, kaskın üstünde bulunmalıydı” dedi.

Sebastian Vettel: “Türkiye, bu mesajı göndermek için doğru bir yer”

F1 pilotu, RTL ile yaptığı röportajda “Anahtar kelime ‘çeşitlilik’ ve Türkiye, bu mesajı göndermek için doğru bir yer” dedi.

Vettel, devamında “Kaskı çıkardığınızda, insanlar arasında farklılıklar olduğunu düşünüyorsunuz ama aslında hiçbir farklılık yok. Herkesi olduğu gibi kabul etmeli ve kimseyi dış görünüşlerine dair farklı özellikleri nedeniyle bir kutuya koymamamlıyız.” ifadelerini kullandı.

Muhabir, Vettel’e, bu mesajı göndermek için Türkiye’nin neden doğru bir yer olduğunu sorduğunda “Bunun kendi için de yeterince açık olduğunu düşünüyorum” dedi.

“Erdoğan hükümeti, kötü ekonomi sebebiyle muhafazakar kesimin oyunu kaybetmemek için LGBTİ+’lara saldırıyor”

Vettel’in bu açıklamasını haberleştiren Almanya merkezli kuir haber sitesi Queer.de, haberde şu ifadeleri kullandı:

“Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan’ın yönetimindeki Türk rejimi, demokrasi ve hukukun üstünlüğü standartlarının büyük çapta ihlal edilmesiyle eleştirildi. Son yıllarda özellikle LGBTİ+’lar aleyhindeki yaklaşımları yoğunlaştı. Görünüşe göre hükümet, önemli ekonomik zorluklar karşısında nüfusun muhafazakar kesimlerinin desteğini kaybetmemek için bunu yapıyor. Erdoğan Temmuz ayında yaptığı bir konuşmada, bizzat kuir topluluğunu gençleri “zehirlemekle” suçladı.

Haber fotoğrafı: Jens Munser Designs / Twitter

İlginizi Çekebilir

...
Cinsiyetçi saldırılara maruz kalan yorumcu Karen Carney Twitter hesabını kapattı
...
“Sporu kadın ya da erkek olarak ayırmak doğu değil”
...
VakıfBank’tan 2020’de 47 maçta 45 galibiyet
...
Merve Tuncel, 800 metre serbest stilde olimpiyat A barajını geçti

Popüler Haberler

...
Başörtüsüyle spor yapan hâfıza linç girişimi: “İzlerken utandım, sen kadınsın, edebini bileceksin!”

1030 kere okundu.

...
Fatih Terim’den trans kadın Selin Ciğerci ile evli olan Tuzlasporlu futbolcu Gökhan Çıra’ya transfobik gönderme

1025 kere okundu.

...
Kadın kick boksçular, Dünya Şampiyonası’na damga vurdu

940 kere okundu.