Diğer Sporlar, Dünya

Kadınların e-spor’a ilgisi artıyor

Alan Savunması

Karantina döneminde ivme kazanan dijital oyun ve e-spor endüstrisine kadın oyuncuların da ilgisi arttı. E-spor turnuvalarına katılan kadın oyuncu sayısı hızla yükselirken oyun alışverişi yapan kadın sayısında da büyük artış oldu.

E-spor sektörü, dünya ve Türkiye’de her geçen gün büyümeye devam ediyor. Oldukça geniş bir oyuncu kitlesine kısa sürede ulaşan e-spor turnuvalarında binlerce oyuncu bir araya gelirken; düzenlenen liglerde profesyonel e-spor oyuncuları adından söz ettirmeyi sürdürüyor.

2018’de ABD’de yapılan bir araştırma, oyuncuların yüzde 45’inin kadın olduğunu ortaya koyuyor. Araştırma verileri ABD’deki YouTube’da gaming izleyici kitlesinin ise yüzde 30’unun kadınlardan oluştuğunu gösteriyor.

Kadınların e-spora olan ilgisi ise katlanarak büyümeye devam ediyor. incehesap.com verileri de araştırma sonuçlarını kanıtlar nitelikte. Veriler, 2020 yılının ilk dokuz ayında incehesap.com’u ziyaret eden kadın kullanıcıların sayısının bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 58 arttığını gösteriyor.

Türkiye’deki 56 milyon internet kullanıcısının 34 milyonunun oyun oynadığını ortaya koyan araştırma verilerine göre, Türkiye’de e-spor izleyici kitlesi 2017’de 8.9 milyona ulaşırken 2019’da bu sayının 11.1 milyona çıktığı görülüyor. 2020’de ülkemizde 12.7 milyonu geçmesi beklenen e-spor izleyici kitlesi hızlı büyümesini sürdürüyor. Geçtiğimiz yıl yapılan bir araştırmaya göre ise ülkemizdeki internet kullanıcılarının yüzde 31’i video oyunlarının canlı yayınlarını izliyor.

İlginizi Çekebilir

...
“Sporu kadın ya da erkek olarak ayırmak doğu değil”
...
Merve Tuncel, 800 metre serbest stilde olimpiyat A barajını geçti
...
Panseksüel sporcu, şişme kadınla evlendi: “Ateşli ve şefkatli”
...
Öğrencilerini istismar eden antrenöre ikinci kez tahliye

Popüler Haberler

...
Sebastian Vettel, Türkiye iktidarını ve yargısını eleştirdi: “Türkiye, bu mesajı vermek için doğru bir yer ve bunun nedeni açık”

825 kere okundu.

...
İngiltere’de gündem: Kadın spor yorumcuları

750 kere okundu.

...
Galatasaray’dan Barcelona’ya: Aysel Uçkan: “Barcelona’ya gelmek kolay olmadı, savaştım ve kazandım”

750 kere okundu.