Diğer Sporlar - Dünya - Ocak 17, 2020

ABD’de transseksüel öğrencilerin spor yapmasının engellenmesi yasalaşıyor

ABD’nin Idaho eyaletinde, transseksüel öğrencilerin okullarda spor faaliyetleri sırasında takımlara ayrılırken cinsiyet kimliklerine göre değil, doğumda kendilerine atanan cinsiyetlere göre dağıtılmasına yönelik yasa tasarısı hazırlandığı açıklandı. Böylelikle bu yasa üzerine çalışan eyalet sayısı 8’e çıktı.

ABD’de transseksüel öğrencilere yönelik dışlayıcı düzenlemeler yapmaya hazırlanan eyaletlerin sayısı artmaya devam ediyor.

New Hampshire, Washington, Georgia, Tennessee, Missouri, Indiana ve Alabama‘nın ardından son olarak Idaho eyaleti de transseksüel öğrencilere yönelik bir yasa tasarısı üzerinde çalışıyor. Idaho Temsilciler Meclisi Üyesi Barbara Ehardt, okullardaki transseksüel öğrencilerin, doğumda kendilerine atanan cinsiyete sahip öğrencilerle aynı takımda yer almalarını yasaklayan bir yasa tasarısı hazırladıklarını açıkladı.

TIKLAYIN- Milletvekilinden transfobik yasa tasarısı

Trans erkek ve kız çocuklarının, politika veya yasaların izin verdiği şekilde cinsiyet kimlikleriyle sporda yer almalarını engelleyen bu yasa tasarısı hakkında konuşan Cumhuriyetçi meclis üyesi ve eski bir kadın baskebol takımı koçu olan Ehardt, böyle bir yasa tasarısı hazırlıyor olmalarının sebebinin “spor alanını adil tutmak” olduğunu söyledi.

“Eşit şartlarda rekabet edilsin istiyorum”

Barbara Ehardt
Fotoğraf: İdahoed News

Konuyla ilgili olarak İdaho Statesman‘a konuşan Ehardt, kız çocukları ve kadınlar için şartlar zaten yeterince zorken, bir de biraz daha geriye gitmek istemediklerini söyledi: “Kız çocuklarının ve kadınların, rekabet için eşit şartlara sahip olduğundan emin olmak istiyorum. Tıpkı erkeklerin birbiri arasındaki rekabetinde olduğu gibi. Kız çocukları ve kadınlar için şartlar zaten oldukça zor ve bugün olduğum noktaya gelebilmek için ne kadar mücadele etmek gerektiğini ilk elden biliyorum. “

“Korku tüccarlığı”

Konuyla ilgili Outsportsa konuşan Straight Gay Lezbiyen Eğitim Ağı (GLSEN) yöneticilerinden Furuya, bunu bir “korku tüccarlığı” olarak nitelendirdi.

“Bir şeyi korku ve endişeye dayandırarak yaptığımızda hiç kimseye bir şans vermemiş oluyoruz” diyen Furuya, “Sadece ‘olabileceği ihtimali‘ne düşünerek karar veriyoruz. Trans kadınların da birer kadın olduğunu hatırlamalıyız. Sporlarda takımları ayırdığımızda karşımıza iki seçenek çıkıyor: Kız takımı ve erkek takımı. Trans kadınları bir erkek takımına koymak mantıklı değil. Trans erkekleri bir kadın takımına koymak ise hiç mantıklı değil” diye konuştu.

Furuya, bu tasarıyla trans bir öğrencinin bir spor branşında rekabet etmesini yasaklamanın sadece ayrımcı değil, ayrıca öğrenciye zarar da verecek bir durum olduğunu söyledi.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir