Diğer Sporlar - Dünya - Ocak 4, 2020

Milletvekilinden transfobik yasa tasarısı

ABD’nin Tennessee eyaletinin cumhuriyetçi milletvekili Bruce Griffey, okullardaki transseksüel öğrencilerin, aynı cinsiyetteki öğrencilerle aynı takımda oynamasını engelleyecek bir yasa tasarısı sundu.

Griffey’nin “House Bill 1572” adını verdiği tasarı, transseksüel erkek/kadın öğrencilerin, kendileriyle aynı cinsiyette bulunan öğrencilerle aynı takımda yer almalarını yasaklıyor. Griffey, tasarısıyla, transseksüel öğrencilerin takımlara kabul edilirken cinsiyet kimliklerine/uyum ameliyatı sonrasındaki cinsiyetlerine değil doğum belgelerinde yazılı olan cinsiyetlerine bakılmasını öneriyor.

Tasarıyı hazırlarken hiçbir kötü niyetinin olmadığını söyleyen Griffey, asıl amacının, henüz erken yaşta takım sporlarında adaleti sağlamak olduğunu söyledi.

Bruce Griffey / Fotoğraf: Tenessee Star

“Bu mevzuatta hiçbir kötü niyet yok. Yaptığım şey, bilim ve toplumun deneyimlerine dayanıyor. Hepimiz biliyoruz ki geleneksel erkeklerin daha büyük kalpleri ve daha güçlü vücutları var ve bu, bir dizi sporda kadınlara karşı rekabet ederken onlara genetik bir avantaj sağlıyor”.

The Epoch Times‘ın haberine göre, tasarıya gerekçe olarak, son zamanlarda spor müsabakalarında yarışan trans kadın sporcu sayısında bir artış olmasını gösteren Griffey, “Biyolojik cinsiyeti kadın olan sporcuların yer aldığı spor müsabakalarında yer alarak zafer kazanan çok fazla transseksüel sporcu görüyoruz ve bu biyolojik kadınlara ve kız çocuklarına zarar veriyor” diye konuştu.

“Bu, transseksüellere karşı bir saldırıdır”

Eyalette faaliyet gösteren LGBTİ+ hak savunucuları ise bu tasarının transseksüellere karşı bir saldırı niteliği taşıdığını söylüyor.

Konuyla ilgili konuşan Tennessee Eşitlik Projesi genel müdürü Chris Sanders, “Bazı Genel Kurul üyeleri, transseksüel gençlerin okul nüfusumuzun bir parçası olduğunu anlamak için çaba göstermedi. Onlara da diğer tüm öğrenciler gibi hizmet etmeli ve korumalıyız” dedi.

Bunun trans gençlere bir hakaret olduğunu söyleyen Sanders, “Bu tasarının tek amacı cehalet, nefret ve ayrımcılık. Eyalet Hükümeti, transseksüelleri daha fazla marjinalleştirmenin yollarını aramaktan vazgeçip onlara hizmet etmeli” ifadelerini kullandı.

Buna karşılık Griffey ise tasarıyla cezalandırma veya ayrımcılık yapma niyetinin olmadığını, bunu sadece yarışların daha adil olması için sunduğunu söyledi.

Uymayanlara ceza

Tasarı uyarınca, kasıtlı olarak yönergeleri ihlal eden ilk veya ortaokullara, Tennessee eyaleti veya yerel bir hükümetten kamu fonu verilmeyecek ve mevcut kamu fonları da kesilecek.

Ayrıca yasa, yasağı bilerek ihlal eden okul veya devlet görevlilerine 10.000 dolara kadar para cezası ve onu ihlal etmekle suçlanan görevliyi de görevinden uzaklaştırmayı öngörüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir