Diğer Sporlar - Dünya - Eylül 16, 2019

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu başlıyor

Bu yıl 7.si düzenlenecek olan “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu”, 22 Eylül 2019 Pazar günü başlayacak. Kadınlar, tur kapsamında Türkiye’nin birçok şehrinde eş zamanlı olarak pedal çevirecek.

Tur, ilk kez 2013 yılında İzmir’de “Dünya Otomobilsiz Kentler Günü”ne dikkat çekmek için yapıldı. Bu etkinlik Sema Gür tarafından Facebook etkinliği olarak açıldı ve kulaktan kulağa dolaşarak birçok kadına ulaştırıldı. Bunun sonucunda bisiklet turuna tam 300 kadın katıldı.

O gün kadınlar en güzel kıyafetlerini giyerek, bisikletlerini çiçeklerle ve kurdelelerle süsleyerek şehir merkezinde toplandı ve birlikte yavaş bir tempoda 3 km pedal çevirdikten sonra “şehirlerde egzoz kokusu yerine parfüm kokusu olsun” konulu bir basın açıklamasıyla turu sonlandırdılar.


”Dilediğimiz kıyafetle yollarda olabileceğimizi göstermek istiyoruz”

Etkinliğin gerçekleşeceği şehirlerden biri de Afyonkarahisar. 22 Eylül 2019 saat 15:00’te Anıtpark önünde başlayacak etkinlik öncesi Afyonkarahisar Süslü Kadınlar Bisiklet Turu Koordinatörü Aliye Mete Sert, amaçlarının daha çok kadını bisiklet sürmeye özendirmek ve aynı zamanda bisiklet kullanıcıları için güvenli bisikletli ulaşım altyapısı talep etmek olduğunu söylüyor:

”Herkesin bisiklete binebildiğini, hatta çok güzel bindiğini, o da yetmezmiş gibi süslü püslü bindiğini göstermek ve daha çok kadın bisikletçinin dilediği kıyafetle yollarda olmasını gönüllü olarak sağlamayı amaçlıyoruz.”


AB, ”Uluslararası Bir Kadın Hareketi” olarak tanıdı

Etkinlik sadece Türkiye’de değil, uluslararası platformlarda da tanınıyor. İzmir merkezli başlayıp, dünyanın bir çok şehrine yayılan etkinlik, her yıl Dünya Otomobilsiz Kentler Gününde  farkındalık yaratmayı hedefliyor. Bu yıl yedincisi düzenlenecek olan etkinlik, Dünyada ve Türkiye’deki 60 civarındaki şehirle birlikte Lefkoşa’da da eş zamanlı yapılacak.

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, 2018 yılında Türkiye dışından İtalya, Almanya ve İsviçre’de 70 şehirde düzenlenen etkinlik, AB Ulaşım Komisyonu tarafından Uluslararası Bir Kadın Hareketi olarak tanındı.

Bu yıl yedincisi düzenlenecek olan Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, 22 Eylül 2019’da dünyanın onlarca şehrinde eş zamanlı olarak gerçekleştirilecek. Tüm kadınların katılımına açık olan bu tura katılmak için suslukadinlar@gmail.com adresiyle iletişime geçebilirsiniz.

Detaylar ve şehrinizde nerede ve ne zaman gerçekleşeceğine dair bilgiler suslukadinlarbisikletturu.com‘da. (ASK)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir