Diğer Sporlar - Dünya - Eylül 16, 2019

BoMoVu’dan ”Türkiye Sinemasında Spor” söyleşisi

Gönüllü sporcu ve beden hareketçilerinden oluşan BoMoVu– Sosyal Güçlendirme için Spor ve Beden Hareketi Ağı; Beden, Spor ve Tahakküm söyleşilerine sinema başlığıyla devam ediyor. Son olarak bugün saat 19:30’da ”Türkiye Sinemasında Spor” başlıklı söyleşi gerçekleşecek.

BoMoVu; Beden, Spor ve Tahakküm Söyleşileri kapsamında daha önce de Atletik Dildoa Futbol Takımı’ndan Nihan Deniz Aktan’ın konuşmacılığında ”Sporun Kuir Hali” başlıklı bir söyleşi gerçekleştirmişti.

Avrupa Birliği tarafından desteklenen STÖ Kaynak Merkezi Projesi bünyesinde yürütülen STÖ-Akademi İşbirliği Programı desteğiyle düzenlenecek olan buluşmada, Türkiye sinemasında ve akademik yazınında pek yer tutmayan spor ele alınacak ve gelecekteki araştırma ve faaliyetlerde, spor temalı filmlere daha fazla yer verilmesinin ihtimali ve buna hizmet eden faktörler konuşulacak. 

Söyleşi, Ege Üniversitesi’nde spor ve sinema dersleri veren Sait Tarakçıoğlu‘nun katılımıyla gerçekleştirilecek. 

BoMoVu’nun Kadıköy’deki ofisinde gerçekleşecek söyleşi için BoMoVu tarafından yapılan çağrı şöyle:

BoMoVu Beden Spor Tahakküm söyleşilerinin yedincisinde, Sinema ve Spor konuşmak üzere buluşuyoruz. Türkiye’de çekilmiş spor temalı filmlerin çoğunluğunu futbol ve mücadele sporları oluşturmaktadır. Filmlerde en çok dikkat çeken unsur ise, birçok yabancı, özellikle Hollywood spor filminin aksine, propaganda amacı taşımamaları ve ülke sporundaki başarıları konu edinmemeleridir. Filmlerin sayısına bakıldığında, sporun, Türkiye sinemasında önemli bir yer tutmadığı anlaşılmaktadır. Benzer şekilde, bu filmlere dair akademik yayınlar da oldukça azdır. Bu da, ülkedeki akademik çevrelerin spor filmlerine mesafeli durduğunun göstergesidir. Bu söyleşide, gelecekteki araştırma ve faaliyetlerde, spor temalı filmlere daha fazla yer verilmesinin ihtimalini ve buna hizmet eden faktörleri ele alacağız. Söyleşimizin, başta sporda sosyal alanlar olmak üzere, Türkiye’deki diğer disiplinlere de katkı sağlayacağı ve zengin tartışmalara zemin hazırlayacağını umuyoruz.

Detaylara bomovu.org ve BoMoVu Facebook sayfalarından ulaşabilirsiniz. (ASK)

Sait Tarakçıoğlu kimdir?
2005 yılında Ege Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’ndan mezun oldu. 2012 yılında aynı üniversitede, doktora tezimi sundu. 2008-2009 yıllarında 10 aylığına Göttingen Üniversitesi’nde spor etiği üzerine çalıştı. 2010-2011 yıllarında Hollywood’da The Renegade Theatre And Film Group’ta sinema oyunculuğu üzerine eğitim aldı. 2015-2017 yıllarında Kaliforniya Üniversitesi’nde (UCLA-extension) sinema yönetmenliği okudu. Bugün, Ege Üniversitesi’nde hem spor hem de sinema üzerine dersler vermekte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir