Dünya - Futbol - Ekim 20, 2019

Sudan’da kadınlar futbol ligi kuruldu

Aktivist kimliğiyle bilinen Sudan’ın yeni Spor Bakanı Wala’a Essam öncülüğünde Sudan’da kadın futbol ligi kuruldu.

Nisan 2019’a kadar ülkeyi şeriat yasasıyla yöneten ve kadınların spora katılımını kesin bir dille reddeden Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir ve iktidarı, geçtiğimiz Nisan ayında halk protestosuna ordunun katılımıyla isyana dönüşerek devrildi.

El Beşir’in devrilmesinin ardından ülkede yeni bir geçiş hükümeti kuruldu.

Bu geçiş hükümeti, aktivist kimliğiyle de bilinen yeni spor bakanı Wala Essam öncülüğünde kadınların toplum içerisindeki kabulünü artırmak ve kadınların sosyalleşmesine katkı sunmak amacıyla geçtiğimiz günlerde bir kadın futbol ligi kurdu.

21 takımdan oluşan ligin ilk maçı, geçtiğimiz hafta Eltahadi ve Eldifaa takımları arasında Başkent’teki Hartum Stadyumunda oynandı.

”Kadınlar, ülkenin kalkınmasının temel direkleridir”

Wala’a Essam – Fotoğraf: Reuters

Bu gelişmeyle ilgili konuşan Eltahadi oyuncusu Nariman Lino, “Sudan toplumunun tamamı kabul etmiyor, küçük bir grup kabul ediyor ve bizi destekliyorlar. Sudan halkının geri kalanı kabul edene kadar devam edeceğiz ve elimizden geleni yapacağız.” şeklinde konuştu.

Sudan’ın yeni başbakanı Abdalla Hamdok ise Beşir’i yıkayan protestolarda kadınların büyük rol oynadığını ve kendi hükümetlerinde önceliklerinin kadının toplum içindeki yerini sağlamak olduğunu söyledi.

Geçiş kabinesinin Gençlik ve Spor Bakanı Wala’a Essam da “Artık kadın sporlarını ülkenin kalkınmasının temel direklerinden biri haline getirecek siyasi irade var ve bunun altyapısını sağlamak için tüm gücümüzle çalışacağız” ifadelerini kullandı. (ASK)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir