Basketbol, Dünya

Müslüman kadınlar Raptors’ın başörtüsünü yorumladı: ”Biz Müslüman kadınlar buradayız”

Alan Savunması

Amerika Basketbol Ligi NBAin son şampiyonu Toronto Raptors, geçtiğimiz hafta yayımladığı bir reklam filmiyle Müslüman kadın taraftarları için üzerinde kulüp logosu bulunan lisanslı başörtüsü çıkardığını duyurdu. Bu davranış Raptorslu müslüman kadın taraftarları memnun ederken bunu yadırgayanlar da oldu.

”Biz Müslüman kadınlar buradayız”

17 yaşındaki basketbol oyuncusu Rumaysa Khan, Toronto Raptors’ın, Müslüman taraftarları için üzerinde kulüp logosu bulunan başörtüsü satışa çıkarmasını ve bu alanda NBA’de bir ilki başarmasını bu sözlerle değerlendirdi.

Rumaysa Khan

3. Sınıftan beri basketbol oynayan 12. Sınıf öğrencisi Khan, bunun biraz da zamanla ilgili olduğunu söyledi:

”ABD ve Kanada’daki Müslüman kızların hepsi sporla ilgileniyor. Profesyonel liglerin artık buna dikkat etmelerinin zamanı geldi.”

Bu hareketin arkasındaki gerçek anlamı takdir etmek için illa Raptors hayranı olmaya gerek olmadığını belirten Khan, bunun artık kapsayıcılığın başka bir aşaması olduğunu söyledi.

”Bu sadece sen ve Allah arasında”

Konuyla ilgili sosyal medyada ise farklı görüşler hakim.

Bazı kullanıcılar, dinî öneme sahip bir sembole kurumsal bir logo koymanın garip olduğunu belirtirken bazı Müslüman kadınlar tarafından giyilen başörtüsünü baskının bir sembolü olarak görenler de oldu.

Rumaysa ise başörtüsü takma sürecinde kimsenin kendisine baskı yapmadığını söyleyerek bu düşünceleri reddetti: ”Bu karar sadece sen ve Allah arasında.”

”Raptors yeni favori takımım”

Bilqis Abdul-Qaadir, Raptors’ın, başörtüsünü duyurduğu reklam filminde de oynadı.

Lisanslı ve logolu başörtüsü sebebiyle Raptors’ı eleştirenlerin yanı sıra bu hareketinden ötürü kulübü destekleyenler de oldukça fazla.

ABD Kadınlar Basketbol Kolej Ligi’nin yıldız oyuncularından Bilqis Abdul-Qaadir de onlardan biri. Bilqis, Instagram hesabı üzerinden yaptığı bir paylaşımla, ”Bu hareketle siyahiler, kadınlar ve türbanlı kadınlara yönelik kapsayıcılığa büyük katkı sunan Raptors’a büyük saygı duyuyorum” ifadelerini kullandı. Ayrıca Bilqis, Toronto Raptors’ın yeni favori takımlarından biri olduğunu söyledi.

”Bana benzeyen birilerini görmek güzel”

Asiyah Hoda (solda)

Mississauga’daki bir ilkokulun 5. Sınıf öğrencisi olan Asiyah Hoda da kararı mutlulukla karşılayanlardan. 10 yaşındaki Hoda, basketbol ile yakından ilgili ve fanatik bir Raptors taraftarı. Halihazırda kulübün lisanslı forma, bayrak ve maç kitine sahip olan Hoda, şimdi Raptors logolu başörtüsü için para biriktiriyor.

Kulübün lisanslı ve logolu başörtüsü çıkardığını duyurduğu reklam filminden heyecan duyduğunu söyleyen Hoda, filmle ilgili ”reklamda bana benzeyen birilerini görmek güzeldi” dedi.

Hoda, 40 dolarlık fiyat etiketini biraz pahalı bulsa da başörtüsünü alacağını ve Raptors maçlarında takmayı planladığını söyledi. (ASK)

*Bu haberi CBC Kids News, Instagram ve Twitter’dan derledik.

İlginizi Çekebilir

...
Belçika’da Kadın Basketbol Milli Takımı hakkında homofobik ve cinsiyetçi ifadeler kullanan yorumcuya ekran yasağı
...
Tokyo 2020’de Kanada’nın tüm madalyaları kadın sporculardan
...
Tokyo Olimpiyat Oyunları: Kadın sporcuların ‘cinsellik çağrıştıran’ görüntüleri yayımlanmayacak
...
Japon LGBTİ+ aktivistleri, Olimpiyat Oyunları’nın LGBTİ+ Eşitlik Yasası için hükümeti baskı altına alabileceğini söylüyor

SOSYAL AĞ

Popüler Haberler

...
Fatih Terim’den trans kadın Selin Ciğerci ile evli olan Tuzlasporlu futbolcu Gökhan Çıra’ya transfobik gönderme

1855 kere okundu.

...
Başörtülü sporsevere linç girişimi: “Tesettür böyle zulüm görmedi”

1765 kere okundu.

...
Kadın kick boksçular, Dünya Şampiyonası’na damga vurdu

1700 kere okundu.