Basketbol, Dünya

Alba Berlin’den devrim niteliğinde karar: ”Ponpon kız” uygulamasına son verildi

Alan Savunması

Almanya Basketbol Ligi ekiplerinden ALBA Berlin, maç önlerinde ve aralarında sahada dans eden “ponpon kız” uygulamasına son verdiklerini açıkladı. Gerekçe olarak da bunun çağ dışı bir uygulama olduğu belirtildi.

Almanya Basketbol Liginin yanı sıra Turkish Airlines EuroLeague’de de mücadele eden Alba Berlin, devrim niteliğinde bir karar imza attı. Alman ekibi, cinsiyetçi bir dille “ponpon kız” ya da “amigo kız” olarak da anılan dansçı kadınların takımın iç sahada oynadığı maçlarda yer almayacaklarını açıkladı.

ALBA Genel Müdürü Marco Baldi tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“ALBA dansçıları son 25 yılda harika bir iş çıkardılar. Farklı kerelerde Avrupa’nın en iyi dans ekibi ödülünü aldılar. Dansçılar bunun için çok çalıştılar ve yorulmak bilmeden yeteneklerini takımımız ve salondaki taraftarlarımız için sergilediler. Bu bağlılık için minnetimi bildirmek ve kulübümüz adına can-ı gönülden teşekkür etmek isterim. Bununla birlikte genç kadınların görüntüsünün spor etkinliklerinde boşlukları ilgi çekici bir şekilde doldurmak için kullanılmalarının artık zamanımıza uygun olmadığı kanısına vardık. Hiç de az sayıda olmayan basketbolseverin ALBA dansçılarını özleyeceğinin farkındayız.

İç saha maçlarımızda erkekler basketbol oynuyorken kadınların aralarda eğlendirmek için dans ettiklerine dair bir algı yaratıldı. Kulübümüzdeki gerçeklik ise bundan farklı. Geniş gençlik programlarımız ile kız ve erkek çocuklarına bu spora katılmak için ilham verdik. Gelecekte daha da fazla kadının basketbolcu ve rol model olmaları için teşvik etmek istiyoruz. Almanya’da hâli hazırda en büyük kız ve kadın basketbol liglerine sahibiz. Geçen yıl ilk kadın takımımız Bundesliga II’ye yükseldi. Bu dinamiği, kadın takımımızın birkaç yıl içerisinde Almanya şampiyonluğu için savaşması hedefiyle güçlendirecek ve benimseyeceğiz.” (ASK)

İlginizi Çekebilir

...
Türkiye Futbol Federasyonu, Melih Şendil’i kınadı
...
beIN Sports’tan Melih Şendil açıklaması
...
Melih Şendil özür diledi!
...
TBF Başkanı Hidayet Türkoğlu’ndan Şendil’e tepki, kadın sporculara destek

Popüler Haberler

...
Dilara Gedikoğlu: Cinsiyet ayrımı sadece sporda değil toplumdaki çoğu noktada karşımıza çıkıyor

375 kere okundu.

...
Bahar Özgüvenç, “Futbol erkek oyunu mudur?” diye soran sunucuya yanıt verdi, stüdyo buz kesti

325 kere okundu.

...
Biseksüel boksör Nicola Adams, ırkçı ve homofobik saldırıları TikTok videosuyla gözler önüne serdi

325 kere okundu.