Diğer Sporlar - Ekim 16, 2019

IAAF, trans kadın sporcuları ”kadın” olarak tanımayacak

Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF), yeni alınan bir karar doğrultusunda trans kadın sporcuların IAAF nezdinde ”kadın” olarak tanınmayacağını açıkladı.

Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) Konseyi, Pazartesi günü Katar’ın başkenti Doha’da bir araya gelerek yeni kararlar aldı. Konsey, burada özellikle trans kadın sporcuları yakından ilgilendirecek önemli kararlara imza attı.

Bu kararlardan biri sporcuların testosteron seviyeleriyle ilgili. Konsey, trans kadın sporcuların yarışmalarda kadın kategorisinde yarışabilmeleri için testosteron seviyelerinin litre başına beş nanomolün altında olması gerektiğine karar verdi. IAAF’ın doğal testosteron için önceki sınırı 10 nanomol idi.

TIKLAYIN- Mahkemeden Caster Semenya’ya yasak: ”Kadın sporcuların hakları için mücadele etmekten vazgeçmeyeceğim”

Bir diğer karar ise trans kadın sporcuların ”kadın” olarak tanınmasıyla ilgili.

Konsey, alınan karar doğrulusunda trans kadın sporcuların IAAF nezdinde ”kadın” olarak tanınmayacağını açıkladı. Trans kadın sporcuların ”kadın” olarak tanınması için cinsiyetlerinin kadın olduğunu belirten imzalı ve resmi bir belge sunmaları gerektiğini söyleyen federasyon, bu kararları almalarının temel sebebinin biyolojik cinsiyeti kadın olan sporcular ile trans kadın sporcuların eşit düzeyde rekabet etmeleri olduğunu söyledi. (ASK)

Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF), geçtiğimiz aylarda kadın sporcular için bir testosteron limiti getirmiş ve testosteron seviyesi diğer kadın sporculara oranla yüksek olduğu gerekçesiyle Semenya’nın hormon tedavisi görmesi gerektiğine, aksi halde yarışlarda yer alamayacağına hükmetmişti.
(ASK)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir