Dünya

Spor ve Toplumsal Cinsiyet Atölyesi ikinci günüyle sürdü

Ali Safa Korkut

Tuşba Genç Gelişim Derneği tarafından Diyarbakır’da düzenlenen Spor ve Toplumsal Cinsiyet Atölyesi, 2. Günüyle devam etti.

*Atölyedeki panel ve oturumlarda gerçekleşen konuşmalar, detaylı olarak Alan Savunmasında paylaşılacak.

Günün ilk etkinliği olan Herkes İçin Futbol panelinde Alan Savunması’ndan Ali Safa Korkut ve panele Skype yoluyla bağlanan Sportif Lezbon‘dan Selin Yıldız, Futbol ve genel olarak spordaki cinsiyet eşit(siz)liği hakkında konuştu. Panel dahilinde Engelsiz Pedal oluşumundan Zeynep Söğüt ve Zincir Kıran Kadınlar oluşumu, bisiklet sporu ve bu alandaki cinsiyet temelli ayrımcılıklardan konuştu. Panel, Diyarbakır barosundan Avukat Aslı Pasinli moderatörlüğünde gerçekleşti.

Herkes İçin Futbol panelinin ikinci oturumunda ise Batman Karşıyakaspor Başkanı Orhan Aslan, kulübün kadın futbol takımından Özlem Gürsever ve erkek futbol takımından Mehmet Gök; Amedspor Kadın Futbol Takımı’ndan Güzide Alçu ve Batman Sonsöz gazetesinden İzzet Ete söz aldı. Konuşmacılar, Türkiye’de kadın futbolu ve bölgenin kadın futboluna yaklaşımı hakkında konuştu. Panelin moderasyonu, KAMER’den Ayten Yakut tarafından gerçekleştirildi.

Günün son paneli ise Spor ve Toplumsal Cinsiyet idi. Panelde, BoMoVu yönetim kurulu üyeleri Nazlı Durak ve Dr. Öğretim Üyesi İlknur Hacısoftaoğlu söz aldı. BoMoVu’dan Nil Delahaye moderatörlüğünde gerçekleşen panelde İlknur Hacısoftaoğlu futbolda toplumsal cinsiyet eşit(siz)liği ve cocuklugumdafutbol.com projesinden söz ederken Nazlı Durak ise 9-14 yaş grubundaki kızların hip-hop ve futbol yoluyla özgüven kazanmaları ve kendilerini ifade etme gibi hayat becerilerini geliştirmeyi amaçlayan “Ben de Böyleyim” projesinden söz etti.

TIKLAYIN- Diyarbakır’da Spor ve Toplumsal Cinsiyet Atölyesi

4-6 Ekim tarihleriyle sınırlı atölye, yarın (6 Ekim) son bulacak. (ASK)

İlginizi Çekebilir

...
VEDA
...
HDP Milletvekili Oya Ersoy, kadın sporcular hakkında konuştu: “Kadınlar, çocuklar, LGBTİ+’lar için laiklik yaşamsaldır”
...
Norveçli takıma “şort cezası” veren hentbol federasyonu başkanlarına kadın birliklerinden istifa çağrısı
...
VakıfBank, Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nda 13 isimle temsil edildi

SOSYAL AĞ

Popüler Haberler

...
Fatih Terim’den trans kadın Selin Ciğerci ile evli olan Tuzlasporlu futbolcu Gökhan Çıra’ya transfobik gönderme

1855 kere okundu.

...
Başörtülü sporsevere linç girişimi: “Tesettür böyle zulüm görmedi”

1765 kere okundu.

...
Kadın kick boksçular, Dünya Şampiyonası’na damga vurdu

1700 kere okundu.