Diğer Sporlar, Dünya

“LGBTİ+’ların kabulünün önündeki en büyük engel, eşcinsel evliliğin serbest olmaması”

Alan Savunması

Çekyalı eşcinsel tenisci Jan Cmelik, eşcinsel evlilik ile Çekya’da eşcinsel bir sporcu olmak hakkında konuştu. Cmelik, eşcinsel evliliğin serbest olmamasını, LGBTİ+’ların kabulünün önündeki en büyük engel olarak tanımladı.

Jan Cmelik, Çekya’da yaşayan eşcinsel bir tenis oyuncusu. Henüz genç yaşında arkadaşlarına ve ailesine cinsel yönelimini açıklayan Cmelik, sonrasında yaşadıkları ve Çekya’da eşcinsel bir sporcu olarak yaşamanın ne gibi zorlukları olduğundan söz etti.

Outsports’a konuşan ve amatör bir tenis oyuncusu olan Cmelik, Çekya‘da LGBTİ+’lar için yaşamın biraz daha kolaylaştığını söylese de hala daha aşılması gereken çok önemli bariyerlerin var olduğunu söyledi:

“Çekya‘da LGBTİ+ topluluğunun durumu biraz daha iyiye gidiyor. İnsanların çeşitliliği nedeniyle başkent Prag’da daha fazla kabul görüyoruz ancak ülkedeki küçük şehirlerde ve yoksul bölgelerde durum o kadar iç açıcı değil”.

2017’de yaptığı bir açıklamayla eşcinsel olduğunu duyuran Çekyalı snowboard oyuncusu Sarka Pancocohova gibi Cmelik de, doğup büyüdüğü şehir olan Prag’da daha çok kabul gördüğünü söyledi. Bu, tüm dünyada LGBTİ+’ların büyük şehirlerde daha çok kabul gördüğü oranını doğruluyor.

“Yargılandığımı hissettim”

Jan Cmelik
Fotoğraf: Facebook

Dünya’daki pek çok kişi gibi Cmelik de, Hristiyan ve inançlı bir aileden geldiği için ailesinin, yönelimi karşısında vereceği tepki konusunda endişe duyduğunu kaydetti:

“Ailem ve büyükannemin nasıl tepki vereceği konusunda çok endişeliydim çünkü annem ve büyükannem Hristiyan. Her pazar kiliseye giderler ve babam çok katıdır. Ama her şey güzel oldu. 18 yaşımdayken yönelimimi açıkladım. Bunu genç yaşımda yaptığımı için çok mutluyum.”

Cmelik, geçen yıla kadar dahi bazı insanlara yönelimini belirtmek konusunda zorluk yaşadığını söylese de artık bu durumu aştığını belirtti:

“26 yaşındayım ve geçen yıla kadar, yönelimimi açıklamak konusunda bir sorunum vardı. Farklı olduğum için yargılandığımı hissettim, ama her şeyin kafamda bittiğini ve umursamamam gerektiğini fark ettim. Şimdi istediğimi, doğru olduğunu hissettiğimi yapıyorum”.

“En büyük engel, eşcinsel evliliğin serbest olmaması”

Çekya’da şu an eşcinsel evlilik yasal değil ve Sarka Pancocohova gibi Cmelik de, Çekya hükümetinin bu konuda daha iradeli olması gerektiğini düşünüyor.

Eşcinsel evliliğin serbest olmamasını, LGBTİ+’ların tamamen kabul edilmesinin önündeki bir engel olarak gören Cmelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

Ülkemizin hükümeti, bu konuda bizlere yardımcı olmuyor. Çek Cumhuriyeti’nde, aynı cinsiyetten insanlar birbirleriyle evlenemezler. Sadece evlilik kadar hak tanımayan bir sivil bir birlikteliğe sahibiz. Örneğin bir ortak mülkiyet yasası yok ve evlat edinmeyle ilgili önemli sorunlar var“.

Cmelik, üç yıl önce birkaç arkadaşıyla birlikte Prag’da eşcinsel bir tenis kulübü kurdu. Şimdilerde 100’den fazla üyesi bulunan grup, her ay düzenli olarak tenis turnuvası düzenliyor. Ayrıca grup, Gay and Lesbian Tennis Alliance (Gey ve Lezbiyen Tenis Birliği) tarafından düzenlenen Prague Friendly Tennis Open (Prag Dostluk Tenis Açık) turnuvasına da ev sahipliği yapıyor.

Cmelik ve arkadaşları tarafından kurulan topluluğun Facebook grubuna buradan ulaşabilirsiniz. (ASK)

İlginizi Çekebilir

...
HDP Milletvekili Oya Ersoy, kadın sporcular hakkında konuştu: “Kadınlar, çocuklar, LGBTİ+’lar için laiklik yaşamsaldır”
...
Olimpiyatların yıldızıydı: Olivia Podmore, bıraktığı mesajın ardından evinde ölü bulundu
...
Türkiye Boks Federasyonu Asbaşkanı Arın: Kadın boksunda aldığımız madalyalar tesadüf değil
...
Feryal Abdelaziz, altın madalya kazanan Mısırlı ilk kadın sporcu oldu

SOSYAL AĞ

Popüler Haberler

...
Fatih Terim’den trans kadın Selin Ciğerci ile evli olan Tuzlasporlu futbolcu Gökhan Çıra’ya transfobik gönderme

1855 kere okundu.

...
Başörtülü sporsevere linç girişimi: “Tesettür böyle zulüm görmedi”

1765 kere okundu.

...
Kadın kick boksçular, Dünya Şampiyonası’na damga vurdu

1715 kere okundu.