Diğer Sporlar, Dünya

Başörtülü sporsevere linç girişimi: “Tesettür böyle zulüm görmedi”

Alan Savunması

#EvdeHareketsizKalma etiketiyle egzersiz yaptığı bir videoyu paylaşan fizyoterapist adayı Duygu Akın, sosyal medya kullanıcıları tarafından hakaretlere maruz kaldı. Kullanıcılar, kısa süre sonra lince dönüşen hakaretlerinde, baş örtüsü takan birinin vücut egzersizleri göstermesini eleştirdi. Akın ise “Videonun amacı halkın yapabileceği basit egzersizleri göstermekti” dedi.

Koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle herkes, “Evde Kal” çağrısını uyarak tüm gününü toplumdan izole bir şekilde evinde geçiriyor.

İnsanlar, bu süre içerisinde sıkılmamak için çeşitli yöntemlere başvururken, kimileri de bu süreci internette veya internet üzerinden farklı internet kullanıcılarıyla etkileşime geçerek yapıyor.

Uzmanların, “Spor yapın” çağrısına kulak veren kimileri de, vaktini internet üzerinden izlediği antrenman metotları ile gerçekleştiriyor. İnsanların bu yöndeki talebi nedeniyle çok sayıda spor hocası videolar çekerek evde yapılabilecek hareketleri gösteriyor.

Onlardan biri de fizyoterapi öğrencisi Duygu Akın. Sakarya Üniversitesi Fizyoterapi Bölümü öğrencisi olan Akın, 5 Nisan Pazartesi günü Twitter hesabı üzerinden #evdehareketsizkalma etiketiyle evde yapılabilecek hareketleri gösterdiği bir video paylaştı.

Ancak sporla yakından ilgilenen ve bu süreci evde spor yaparak geçiren Akın, başörtülü olduğu gerekçesiyle bazı sosyal medya kullanıcıların lince dönüşen ağır hakaretlerine maruz kaldı.

Haber devam ediyor…

“Tesettür böyle zulüm görmedi”

Kullanıcılar, “Cidden merak ediyorum neden böylesiniz? Hangi bakış açısı hangi inanç size böyle olmayı normalleştiriyor. Allah aşkına hakkını veremiyorsanız çıkarın atın şu başınızdaki”, “Başörtüsünü kaybettik ama içindekini kaybettik”,Tesettür 28 Şubat’ta böyle zulüm görmedi” gibi ve buna benzer çok sayıda çirkin mesaj yoluyla Akın’a linç girişiminde bulundu.

“Orada bir insan var”

Akın, kendisine yapılan bu eleştirilere “Orada egzersiz yapan bir insan var. Bak insan diyorum artık kadını erkeği geçtim. İsteyen kapanır sporunu yapar isteyen açılır sporunu yapar, sana ne” yanıtını verse de kullanıcılar hakarete varan tepkilerini sürdü.

“İsteyen açık bir şekilde yapar isteyen kapalı”

Yaptığının yanlış bir şey olmadığı söyleyen Akın, eleştirilere verdiği cevaplarda şunları söyledi:

“Ne kadar çirkin kalplere sahip insanlar var. Gerçekten bu dünya sizin yüzünüzden, bizim gibi hassas kalplere cehennem.

“Fizyoterapi programında okuyorum. Az önce paylaşıp sizin iğrenç, ayrımcı yorumlarınız yüzünden sildiğim egzersiz videoları benim ödevimdi ve düzenlenen twitter etkinliğinde paylaşmam gerektiği söylendiği için paylaşmıştım arkadaşlar. Hadi bunu alıntılayıp makaranızı yapın şimdi.

İsteyen açık bir şekilde sporunu yapar isteyen kapalı şekilde. Çektiğim egzersiz videosundan utanmıyorum. Amacım halkın yapabileceği basit egzersizleri göstermekti. Destek veren, çirkin yorumlara karşı beni tek bırakmayan, amacımı saptırmadan anlayan herkese teşekkür ederim.”

“Kadınlar özgürdür”

Tüm bu hakaretlerin yanı sıra, Akın’a çok sayıda destek mesajı da atıldı.. Avukat Feyza Altun, “Hiçbir gariplik görmedim, embesillerin yorumlarından başka. Kadınları salın artık, isteyen istediği örtüyü takar, yoga yapar, pilates yapar… Anlaşılıyor mu? Kadınlar özgürdür” sözleriyle Akın’a desteğini belirtti.

Pek çok kullanıcı, “Ne olursa olsun içinden geleni paylaşmaya devam et, kadınlar başörtülü ya da başörtüsüz hiçbir ayrım fark etmeksizin özgürler ve istedikleri paylaşımları yapabilirler”, “Senin hakkında söylenenler, söyleyenlerin kendilerine söyledikleri şeyler. Şahanesin. Teşekkür ederiz! En kısa zamanda evde deneyeceğim” sözleriyle Akın’ı savundu.

İşte o yorumlar

İşte Akın’ın paylışımı altına yapılan yorumlardan bazıları:

https://twitter.com/Secbgzn/status/1247289024638746625?s=20

İlginizi Çekebilir

...
HDP Milletvekili Oya Ersoy, kadın sporcular hakkında konuştu: “Kadınlar, çocuklar, LGBTİ+’lar için laiklik yaşamsaldır”
...
Olimpiyatların yıldızıydı: Olivia Podmore, bıraktığı mesajın ardından evinde ölü bulundu
...
Türkiye Boks Federasyonu Asbaşkanı Arın: Kadın boksunda aldığımız madalyalar tesadüf değil
...
Feryal Abdelaziz, altın madalya kazanan Mısırlı ilk kadın sporcu oldu

SOSYAL AĞ

Popüler Haberler

...
Fatih Terim’den trans kadın Selin Ciğerci ile evli olan Tuzlasporlu futbolcu Gökhan Çıra’ya transfobik gönderme

2240 kere okundu.

...
Rabia Karaca: “Başörtülü olduğum için tepki alıyorum”

2195 kere okundu.

...
Kadın kick boksçular, Dünya Şampiyonası’na damga vurdu

2145 kere okundu.