Dünya, Futbol

Kadın futbolculardan koronavirüs tepkisi: Sadece erkek futbolcuların durumu konuşuluyor

Alan Savunması

Arsenal Kadın Futbol Takımı’nın eski oyuncusu Alex Scott, koronavirüs salgını sırasında hep erkek futbolcuların durumunun konuşulduğunu, kadın futbolcuların görmezden gelindiğini söyledi. Scott, görüştüğü kadın futbolcuların da bu durumdan yakındığını kaydetti.

Bir dönem Arsenal Kadın Futbol Takımı forması giyen ve futbol kariyerini sonra erdirdikten sonra muhabirliği başlayan Alex Scott, medyayı koronavirüs krizi sırasında kadın futbolcuları görmezden geldiği için eleştirdi.

Kadın futbolunun koronavirüs salgını sırasında göz ardı edildiğini fark ettiğini belirten Scott, televizyona her açtığında sadece erkek oyuncularla ilgili haberlerin gösterildiğini söyledi.

The Sun‘da bir yazı kaleme alan Scott, bu durumdan rahatsızlık duyduğunu belirterek “Bu sebeple kadın futbolcularla görüşerek bu durumla nasıl başa çıktıkları hakkında konuştum” dedi.

Alex Scott
Fotoğraf: Vikipedi

Sunuculuk kariyerini BBC ve Sky Sports’ta sürdüren Scott, devamında şu ifadeleri kullandı:

Arsenal‘den Leah Williamson ve Jordan Nobbs, Lyon’dan da Lucy Bronze ile konuştum. Hepimiz, koronavirüs salgınının çok önemli bir konu olduğu için futbolun bu durumda ikinci planda kalmasının normal olduğu konusunda hemfikirdik. Ancak sporcular, koronavirüs krizinin, erkek ve kadın futbolu arasındaki büyük eşitsizliği bir kez daha vurguladığını söyledi”.

Kadın ve erkek futbolcular arasındaki eşitsizliğe değinen Scott’un yazısının devamı şu şekilde:

ABD Kadın Milli Futbol Takımı eşitlik için mücadele ettiğinde, herkes bunun parayla ilgili bir durum olduğunu düşünüyor. Bundan çok daha fazlası. Bu virüs gibi durumlar, kadın futbolcuların erkeklerle eşit muamele görmekten ne kadar uzak olduklarını vurguluyor.

Arsenal Erkek Futbol Takımı Teknik Direktörü Mikel Arteta üç hafta önce koronavirüs testinin pozitif çıktığını duyurunca gazetelere manşetlerden giriş yaptı ve takımındaki futbolcular kendilerini karantinaya aldı. Kadın futbol takımı da onlarla aynı antrenman sahasını kullanıyor ve muhtemelen Arteta ve erkek takımı ile temasa geçeceklerdi. Fakat henüz kadın takımının bu durumdan nasıl etkilediğine dair bir açıklama yapılmadı.

“Ayrıca, özellikle yabancı oyuncular olmak üzere birçok kadın futbolcunun, tesislerde aynı odayı paylaştığını hatırlamalıyız. İngiltere Kadınlar Süper Ligi, bu kızlara bakmakla yükümlüdür çünkü bazıları belirsizlik içinde kaldı ve aileleriyle birlikte olmak için İngiltere‘yi terk edip edemeyeceklerinden emin değiller. Kulüpler, semptomları gösteren oyunculara tıbbi destek sağlıyor mu yoksa onları sadece kendi kendini izole etmeye mi bırakıyorlar?

“Kızlar pozitif kalıyorlar ve zamanlarını, ellerinden gelenin en iyisini yaparak değerlendiriyorlar. Bununla birlikte bazı kulüpler, oyuncularını sosyal medya üzerinden spor salonu eşyaları aramak zorunda bıraktı. İngiltere Milli Takımı ve Arsenal oyuncusu Beth Mead, bu zor dönemde, dizinin tedavisine devam edebilmesi için bir bisiklete ihtiyaç duyduğuna yönelik bir tweet attı.

Brighton, kulübün kadın futbolcularına tıpkı erkek takımı gibi bir bisiklet ve egzersiz ekipmanı sağlayarak mükemmel bir örnek oluşturdu. Şimdi diğer Süper Lig Kulüplerinin de aynı davranışı gösterme zamanı.

“Kadın futbol ligleri, 30 Nisan’a kadar ertelendi. Ülke, içinde bulunduğumuz kriz üzerinde kontrol sahibi oluncaya kadar kadın futbol liglerine ne olması gerektiğine dair bir cevap aradıklarını düşünmüyorum.

“İspanyolca dersleri alıyorum ve ruh halimi hafifletmek için TikTok’ta dans videoları çekiyorum. Tıpkı Kadınlar Süper Lig oyuncuları gibi. Şikayet etmiyorlar, olumlu bir zihniyet tutuyorlar ve işlerini yapıyorlar.

“Hepsine hayranım çünkü orada oturup “Ah, zavallı ben” diye söylenmiyorlar. Sadece bu çılgın duruma yeniden hazırlanıyorlar ve birlikte takılmaya devam etmenin yollarını buluyorlar.”

İlginizi Çekebilir

...
VEDA
...
HDP Milletvekili Oya Ersoy, kadın sporcular hakkında konuştu: “Kadınlar, çocuklar, LGBTİ+’lar için laiklik yaşamsaldır”
...
Norveçli takıma “şort cezası” veren hentbol federasyonu başkanlarına kadın birliklerinden istifa çağrısı
...
VakıfBank, Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nda 13 isimle temsil edildi

SOSYAL AĞ

Popüler Haberler

...
Fatih Terim’den trans kadın Selin Ciğerci ile evli olan Tuzlasporlu futbolcu Gökhan Çıra’ya transfobik gönderme

1855 kere okundu.

...
Başörtülü sporsevere linç girişimi: “Tesettür böyle zulüm görmedi”

1765 kere okundu.

...
Kadın kick boksçular, Dünya Şampiyonası’na damga vurdu

1715 kere okundu.