Dünya, Futbol

Kadınların İran’da özgür bir şekilde futbol maçı izlemelerinin yasallaşmasına öncülük eden Maryam Shojaei, Stuart Scott ENSPIRE Ödülü’ne layık görüldü

Alan Savunması

ESPN, Salı günü, İran hükümetinin kadınların futbol maçlarına katılımını
yasallaştırmasına yol açan bir kampanyayı önce isimsiz bir şekilde, sonrasında ise alenen düzenleyen Maryam Shojaei’nin Stuart Scott ENSPIRE Ödülü’ne layık görüldüğünü duyurdu.

Bu ödül ESPYS haftası boyunca verilen Sports Humanitarian Ödülleri’nin bir parçası olmakla beraber bu yıl, tüm ödüller çeşitli ESPN programlarında verilecek.

1979 İran İslam Devrimi’nden kısa bir süre sonra, bazı küçük gruplar için nadiren yapılan birkaç istisna dışında, kadınların maçları stadyumda izlemesi yasaklanmıştı. Erkek kardeşi (Masoud Shojaei) milli takımın kaptanı olan Shojaei, başta yasağı sosyal medya üzerinden anonim bir şekilde eleştirdi. Daha sonra ise ülkesindeki kadınların maçları canlı izlemelerini yasallaştıracak beş yıllık bir mücadelenin öncüsü oldu.

FIFA’yı, kurumun cinsiyet ayrımına karşı olan politikalarını sürdürmeleri konusunda ikna etti ve nihayetinde futbol yönetim kurulunun İran’a bir heyet göndermesine neden olarak kadınların uluslararası maçlara katılımının yasallaşmasına yol açtı.

TIKLAYIN- İran’da tarihi maç: Kadınlar 40 yıl sonra stadyumda maç izledi

2019’un Ekim ayında kadınlar, dünya kupası elemelerinde İran milli takımının Kamboçya’yı 14-0 yendiği Tahran’daki maçı izleyebildi. Sadece kadınlar için basılan 3,500 adet bilet anında tükendi, bu nedenle 1,100 adet bilet daha eklendi. Bunlar ise stadyumdaki toplam biletlerin yaklaşık %5’ini oluşturuyordu.

Maryam Qashqaei Shojaei

TIKLAYIN- İran’da kadınlar futbol maçına akın etti!

FIFA başkanı Gianni Infantino, İran’daki yetkililere stadyumların kadınlara sadece Dünya Kupası elemelerinde değil, iç lig maçlarında da açmaları konusunda ısrar etti.

Ekim 2019’daki açıklamasında FIFA, “Bu pozitif adım FIFA’nın, ancak özellikle İran’daki kadınların uzun bir süredir hevesle beklediği bir şeydi,” diye belirtti. “Bugün gösterdikleri tutku, sevinç ve coşku görülmeye değerdi, başladığımız yola devam etmemiz için bizi daha çok cesaretlendirdi. Tarih bize ilerlemenin aşamalar halinde meydana geldiğini göstermişti. Ve bu henüz yolun başı.

TIKLAYIN- FIFA’dan İran’a rest: Kadınların stadyuma giriş yasağı kalkmazsa İran turnuvalardan men edilecek

“FIFA, İran’da futbol maçlarına katılmak isteyen tüm kadınların bunu güvenli bir ortamda gerçekleştirmekte özgür oldukları bir geleceğe sarılıyor.

“Artık durmak veya geriye dönmek söz konusu değil.” (EA/ASK)

*Gizem Atlı, bu haberi Alan Savunması için ESPN‘den çevirdi

ESPYSN nedir?
ESPYSN Ödülü, Amerikan televizyon yayın ağı ABC ve daha önce ESPN tarafından, bir yıllık törenden önceki takvim yılı boyunca bireysel ve takım atletik başarılarını ve diğer sporla ilgili performansı tanımak için verilen bir ödüldür. İlk ESPYSN’ler 1993 yılında verilmiştir. (Vikipedi)

İlginizi Çekebilir

...
Cinsiyetçi saldırılara maruz kalan yorumcu Karen Carney Twitter hesabını kapattı
...
“Sporu kadın ya da erkek olarak ayırmak doğu değil”
...
VakıfBank’tan 2020’de 47 maçta 45 galibiyet
...
Merve Tuncel, 800 metre serbest stilde olimpiyat A barajını geçti

Popüler Haberler

...
Sebastian Vettel, Türkiye iktidarını ve yargısını eleştirdi: “Türkiye, bu mesajı vermek için doğru bir yer ve bunun nedeni açık”

825 kere okundu.

...
İngiltere’de gündem: Kadın spor yorumcuları

750 kere okundu.

...
Galatasaray’dan Barcelona’ya: Aysel Uçkan: “Barcelona’ya gelmek kolay olmadı, savaştım ve kazandım”

750 kere okundu.