Diğer Sporlar, Dünya

Biseksüel boksör Nicola Adams, ırkçı ve homofobik saldırıları TikTok videosuyla gözler önüne serdi

Alan Savunması

Olimpiyatlarda iki kez altın madalya kazanan, Britanya İmparatorluk Nişanı sahibi ve dünya şampiyonu boksör Nicola Adams, eşcinsel ve ırklar arası birliktelikleri nedeniyle kendisi ve partnerine yönelik tacizi, çektikleri bir TikTok videosuyla gözler önüne serdi.

Sineksiklet şampiyonu ve 37 yaşındaki Celebrity Gogglebox yıldızı, güzellik bloggerı kız arkadaşı Ella Baig ile birlikte İngiliz televizyon programı Loose Women’ın Pride haftası serisinde yer aldı.

İki yıldır birlikte olan çift, “İnsanların başkalarına söylediklerinin daha bilincinde olmalarını teşvik etmek için” sosyal medya üzerinden aldıkları yorumları içeren bir TikTok videosu paylaştı.

@nicola_adams

##loveislove ##lesbiansoftiktok ##gaygirlsoftiktok ##lgbt ##lesbiancouple ##gaycouplegoals ##blacklivesmatter ##stopracism ##homophobia @ellabaig

♬ Take Me to Church – Top 40 Hits

“Fazla siyahsın”, “bir erkeğe benziyorsun”

Adams’a defalarca gelen yorumlar arasında “fazla siyah” olduğu ve “bir erkeğe benzediği” ifadeleri varken, Baig’e gelen yorumlar arasında “sahte,” “sürtük” ve “yapay görünümlü” olmasıyla ilgili ifadeler bulunuyor. İkisine birden yönetilen cümlelerden biri “Seks yapamıyor olamazsınız” iken, ilişkilerindeki erkeğin kim olduğu sorusu da sık duydukları ifadelerden.

Kendileri hakkında yorumlardan etkilendiklerini söyleyen Adams, “İkimiz de eşit derecede güçlü iradeye sahibiz ve yorumlar bizi çok da etkilemiyor. Yorumları her zaman görmezden geliyoruz ama çok fazla insan için bunu yapabilmek bazen güç oluyor.” dedi

Adams, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İnsanlar bu tarz yorumların bize gelmediğini düşünüyor olabilir ama durum böyle değil. Bu tarz yorumlar insanları etkiliyor—savaşmaya devam edin, moralinizi bozmalarına izin vermeyin.

“Normalde yorumları üzerime alınmıyorum ve cevap vermekle uğraşmıyorum bile, yazanları direkt engelliyorum. Yine de biliyorum ki bazı insanlar ben veya Ella gibi güçlü iradeye sahip değiller.”

Ella Baig: Olumlu geri dönüşler aldık

Baig’in tahmini ise taciz edildikleri insanların “korkunç insanlar olmaya çalışmadıkları,” aksine “farkında olmadan” ofansif beyanlara sahip oldukları yönünde.

Baig, tacizle savaşan moral yükseltici TikTok videoları hakknda “Videomuza çok olumlu dönüşler aldık. Bu videoyu çekmemizin sebebi insanları başkalarına ne söylediklerinin bilincinde olmalarını teşvik etmekti. Yapılan yorumun bir defaya mahsus bir durum olduğunu düşünebilirsiniz ama devamı gelecek olabilir.” ifadelerini kullandı.

Nicola Adams daha önce kendi spor dalında yaşadığı ayrımcılık ve önyargılardan bahsetmişti, ancak boksta homofobiyle hiç karşılaşmadığını belirtti.

2016’da GQ’ya konuşan sporcu şöyle demişti: “Irkçılık, var. Cinsiyetçilik, boksta var—insanlar kadınların boks yapmaması gerektiğini söylüyor. Ama hiç homofobiyle karşılaşmadım.” (AD/ASK)

*Alara Demirel, bu haberi Alan Savunması için PinkNews’ten çevirdi.

İlginizi Çekebilir

...
Datça’da Süslü Kadınlar Bisiklet Turu: Sana ne istediğim gibi bisiklete binerim
...
Nicola Adams: Basında ‘biseksüel’ olarak anılmak sinir bozucu olmaya başlamıştı
...
Lori Lindsey: Trans kadınların sporda yer alması, hiç kimse için tehdit unsuru olmaz
...
Kadın belediye başkanı, mesaiye pedal çevirerek başladı

Popüler Haberler

...
Başörtüsüyle spor yapan hâfıza linç girişimi: “İzlerken utandım, sen kadınsın, edebini bileceksin!”

510 kere okundu.

...
12 yaş altı kız futbol Takımı erkekler liginin şampiyonu oldu

455 kere okundu.

...
Dilara Gedikoğlu: Cinsiyet ayrımı sadece sporda değil toplumdaki çoğu noktada karşımıza çıkıyor

440 kere okundu.