Diğer Sporlar, Dünya

Naomi Osaka, bikinili fotoğraflarına yönelik eleştirilere cevap verdi

Alan Savunması

Tenis yıldızı Naomi Osaka, yakın zamanda paylaştığı bikinili fotoğrafları sebebiyle kendisini ayıplayanlara karşı çıktı.

22 yaşındaki sporcu, bu ay havuz kenarında çekilmiş fotoğraflarını Instagram hesabından paylaşmıştı.

19 Temmuz’da sarı bikiniyle poz verdiği iki fotoğraf paylaşan Osaka, bunların açıklamasına “Sabahınız iyi olsa gerek” yazmıştı.

Ancak iki Grand Slam şampiyonluğu bulunan tenisçi, söz konusu fotoğrafların 1,1 milyonu aşkın takipçisinden bazılarının istenmedik eleştirilerine yol açtığını bu hafta Twitter hesabında belirtti:

“Sadece şunu söylemek istiyorum, ‘masum imajımı’ sürdürmem ve ‘olmadığım biri olmaya çalışmamam’ için ne kadar çok insanın yorum yaptığını görmek beni ürkütüyor. Beni tanımıyorsunuz, 22 yaşındayım, havuza giderken bikini giyiyorum. Giyebileceğim şeyler hakkında yorum yapabileceğinizi neden düşünüyorsunuz?”

Osaka’nın paylaşımı yüzlerce hayranının onu savunmasını sağlarken, birçok kişi de profesyonel tenisçiyi düşündüklerini açıkça dile getirdiği için alkışladı.

Bir hayranı, “Tanıdıklarını DÜŞÜNDÜKLERİ birinin hayatı hakkında yorumda bulunmaktan başka yapacak daha iyi bir şeyleri yok. Sen yalnızca kendin olmaya devam et” yazdı.

Bir diğeriyse, “Sana sevgiler Naomi, ne istersen onu giy, kim istersen o ol” dedi.

Bu hadise, dünyanın en çok kazanan profesyonel kadın sporcusu Osaka’nın sosyal medya platformunu toplumsal damgalara karşı çıkmak için ilk kullanışı değil. Osaka haziranda, sporcuların “eğlendirmeye” yoğunlaşıp siyaset konuşmaktan kaçınmasını söyleyen “gelişigüzel insanlara” karşı çıkmıştı.

O dönem Twitter hesabından yaptığı açıklamada, şu ifadeleri kullanmıştı:

“Gelişigüzel insanların, sporcuların siyasete karışmadan sadece eğlendirmesi gerektiğini söylemesinden nefret ediyorum. Birincisi, bu bir insan hakları meselesidir. İkincisi, size benden daha fazla konuşma hakkı veren şey nedir? Bu mantıkla, Ikea’da çalışan birinin sadece ‘GRÖNLID’ hakkında konuşmasına izin verilmesi gerekir.”

View this post on Instagram

sunnyyyyyy

A post shared by 大坂なおみ 🇭🇹🇯🇵🇺🇸 (@naomiosaka) on

Irkçılık karşıtı gösterileri açıkça destekleyen profesyonel sporcu, aynı ayın devamında TIME100 Talks’a verdiği mülakatta bu konuda ayrıntılı konuşmuştu:

“Herkesin bir oyu ve bir sözü var. Sporculara sadece spora bağlı kalmalarının söylenmesini gerçekten garip buluyorum.
Bir berbere gidip sadece saç kesmeye yoğunlaşmasını söyleyemezsiniz. Bu yapışıp kalan garip bir damgalama ve nereden geldiğini bile bilmiyorum.”

(Independent Türkçe)

İlginizi Çekebilir

...
Tarihe geçen kadın e-spor oyuncusu Helin Erol’a cinsiyetçi saldırı
...
Türkiye’nin ilk kadın parkur sporcusu olan Hazal Nehir’e büyük ödül
...
Milli dalışçı Birgül Erken, rekor denemesine hazırlanıyor
...
İstismar mağduru sporcu: Federasyon, yaptığım şikayetle ilgilenmiyor

Popüler Haberler

...
Dilara Gedikoğlu: Cinsiyet ayrımı sadece sporda değil toplumdaki çoğu noktada karşımıza çıkıyor

365 kere okundu.

...
Biseksüel boksör Nicola Adams, ırkçı ve homofobik saldırıları TikTok videosuyla gözler önüne serdi

320 kere okundu.

...
Bahar Özgüvenç, “Futbol erkek oyunu mudur?” diye soran sunucuya yanıt verdi, stüdyo buz kesti

315 kere okundu.