Dünya, Futbol

Af Örgütü ve LGBTİ+’ların tepkisi sonuç verdi: Suudi Arabistan sermayesi Newcastle United’ı satın almaktan vazgeçti

Alan Savunması

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın başkanlığındaki konsorsiyum, İngiliz ekibi Newcastle United’ı satın almak için yaptığı teklifi geri çektiğini duyurdu. Af Örgütü ve LGBTİ+ hak örgütleri bu olası satışa karşı çıkmıştı.

İngiltere Premier Lig ekiplerinden Newcastle United’ı satın almak için girişimlere başlayan ve 300 milyon pound (yaklaşık 2 milyar 750 milyon TL) teklifte bulunan Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın önderliğindeki konsorsiyum, flaş bir karar aldı. Geçtiğimiz Nisan ayında Newcastle United’ın satışı için başlayan süreç, aylar süren araştırma neticesinde bir türlü sonuca bağlanamamıştı.

Premier Lig’in yayın ortaklarından beIN Sports’un ve birçok insan hakları örgütünün karşı çıktığı satış, gerçekleşmedi. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın başında bulunduğu Suudi Arabistan Yatırım Fonu, Newcastle United için yaptığı 300 milyon pound’luk teklifi geri çekme kararı aldı. Karara gerekçe olarak da yapılan araştırmanın hala sonuçlanmamasına ve yakın bir zamanda da sonuçlanmayacak gibi görünmemesine bağlandı.

TIKLAYIN- Suudi Arabistan’ın Newcastle United’ı satın alma girişimi, insan hakları örgütlerinin tepkisini çekti: “Kapsayıcılığa aykırı”

Suudi Arabistan Yatırım Fonu tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Newcastle United futbol takımına ve camiasına duyduğumuz büyük saygıya rağmen, kulübü satın almak için yaptığımız teklifi geri çektiğimiz üzüntüyle bildiririz.

Teklifimiz sonrası hakkımızda yapılan araştırmanın uzun sürmesi ve hala da sürecek gibi görünmesi, kulübün sahibi ile anlaşmamıza rağmen satışın gerçekleştirilmemesi, sürecin açıklıkla yürütülmemesi, yeni sezonun başlamak üzere olduğu da göz önüne alındığında, teklifi geri çekmemizin en doğru karar olacağını düşündük.”

Af örgütü ve LGBTİ+ hak savunucuları tepki göstermişti

Uluslararası Af Örgütü Öncelikli Kampanyalar ve Risk Altındaki Kişiler Başkanı Felix Jakens, bu satışı İngiliz futbolundaki kapsayıcılığa zarar vereceğini açıklamış ve Newcastle United taraftarları ve futbolseverleri, futbolun kime teslim edilmek üzere olduğunu fark etmeye çağırmıştı.

“Newcastle United taraftarlarının, başarılı ve ligin zirvesine yakın olmak için değişim istediklerini, bu sebeple bu satışa sıcak bakmalarını çok iyi anlıyoruz” diyen Jakens, “Ancak Newcastle taraftarlarının, Suudilerin kim olduğunun farkında olmasını istiyoruz. Çünkü bunu anlamaları, yeni sahipleri hakkında yeni fikirlerinin oluşmasını sağlayacak” diye konuşmuştu.

Bu satışın gerçekleşmesi durumunda Arabistan’daki insan hakları ihlallerinin artacağını söyleyen Jakens, şu ifadeleri kullanmıştı:

“Suudi Arabistan’da daha fazla cinayet işlenecek ve daha fazla barışçıl demokrasi protestocusu hapis cezasına çarptırılacak. LGBTİ+’ların tutuklanması ve yüksek hapis cezalarına çarptırılmasında artış yaşanacak. Yemen’de potansiyel olarak daha fazla okul, hastane ve cami bombalanacak. Newcastle United taraftarlarının, gerçekleşmeye devam etmesi muhtemel olan bu durumları göz önünde bulundurarak yeni sahipleri hakkında çok dikkatli düşünmeleri gerekiyor.

Premier Lig, LGBTİ+’lar da dahil olmak üzere toplumun her kesiminden insanın spora katılımını teşvik ettiği çok başarılı bir kapsayıcılık ve çeşitlilik kampanyası yürütüyor. Gökkuşağı Bağcıkları (Rainbow Laces) kampanyasından bahsediyorum.

Suudi Arabistan, LGBTİ+ topluluğunun ölüm cezasıyla karşı karşıya kalabileceği bir ülke. Bu yüzden Premier Lig yönetimi ve taraftarlarının, satış hakkında bir karar alırken, kulübü satın almak isteyen Suudi hükümetinin tüm bu uygulamalarını değerlendirmeleri gerekiyor. Biz de onları, bunu yaparken ülkedeki insan hakları durumunu göz önünde bulundurmaya çağırıyoruz.”

İlginizi Çekebilir

...
Cinsiyetçi saldırılara maruz kalan yorumcu Karen Carney Twitter hesabını kapattı
...
“Sporu kadın ya da erkek olarak ayırmak doğu değil”
...
VakıfBank’tan 2020’de 47 maçta 45 galibiyet
...
Merve Tuncel, 800 metre serbest stilde olimpiyat A barajını geçti

Popüler Haberler

...
Sebastian Vettel, Türkiye iktidarını ve yargısını eleştirdi: “Türkiye, bu mesajı vermek için doğru bir yer ve bunun nedeni açık”

820 kere okundu.

...
İngiltere’de gündem: Kadın spor yorumcuları

745 kere okundu.

...
Galatasaray’dan Barcelona’ya: Aysel Uçkan: “Barcelona’ya gelmek kolay olmadı, savaştım ve kazandım”

745 kere okundu.