Dünya, Futbol

İran’da kadınlar futbol maçına akın etti!

Alan Savunması

İranlı kadınların ilk kez stadyumda izlemesine izin verilen İran-Kamboçya maçı için internet üzerinden satışa çıkarılan biletler birkaç dakika içinde tükendi.

İran‘ın başkenti Tahran’daki Azadi Stayumunda Kamboçya’ya karşı oynanacak Dünya Kupası eleme grubu maçında tribünlerde ilk kez kadın seyirciler de yer alacak. Biletlerin birkaç dakika içinde tükendiği bildirilirken İran’ın yarı resmi ISNA haber ajansı, stadyumda kadınlara özel olarak ayrılan bölümler için 3 bin 500 biletin satışa çıkarıldığını kaydetti.

Kadınların stadyumlarda maç izleme hakkını savunan ”Açık Stadyumlar” adlı grup, kadınlar için ayrılan biletlerin önceden haber verilmeksizin Cuma sabahı satışa çıkarıldığını belirterek, bilginin sadece sosyal medya üzerinden yayıldığını, buna rağmen tüm biletlerin kısa sürede tükendiğini kaydetti.

FIFA, kontrol etmek için heyet gönderecek

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA), geçtiğimiz günlerde Reuters’a yaptığı açıklamada, kendilerine kadınlar için 4 bin 600 bilet ayrıldığı bilgisi verildiğini, ancak İranlı kadınlar yoğun talepleri sebebiyle bilet sayısının artırılabileceğini kaydetti. Ayrıca FIFA, kadınların tribünlere alınıp alınmadığını denetlemek adına Azadi Stadyumuna bir heyet gönderileceğini de açıkladı. FIFA, özellikle Seher Hudayari‘nin intharının ardından kadınların tribünlere alınması için uzun süredir İran’a baskı uyguluyordu.

Geçtiğimiz Haziran ayında İran’da oynanan İran-Suriye dostluk maçında kadınlar stadyuma sokulmamış, içeri girmek isteyen kadın taraftarlar polis tarafından gözaltına alınmıştı.

Kadınlar ilk aşamada sadece milli maçları izleyebilecek

İran Spor Bakanı Mesud Sultanifer 19 Eylül’de yaptığı açıklamada, ilk aşamada milli maçlarla sınırlı olmak kaydıyla kadınların futbol stadyumlarına girebileceklerini duyurmuştu. Bakan, hazırlıklar çerçevesinde kadınlara ayrı girişler, ek tribünler ve tuvaletler yapıldığını, kadınların stadyuma giriş-çıkışlarının güvenli bir şekilde sağlanabilmesi için özel polis ekiplerinin de görevlendirileceğini bildirmişti.

İranlı kadınlar erkek futbolunu stadyumlarda izleyebilmek için on yıllardır mücadele veriyor. Geçen ay bir maça erkek kılığında girip yakalanan ve altı ay hapis cezasına çarptırılacağı korkusuyla mahkeme binası önünde kendini ateşe veren Seher Hudayari adlı genç kadın hastanede yaşamını yitirmişti. (ASK)

İlginizi Çekebilir

...
Futbolda nefret söylemine karşı devrim yaratacak teknoloji
...
Bisikletle dünya turu yapan ilk kadın: Annie “Londonberry” Kopchovsky
...
İngiliz futbolcu eşcinsel olarak açıldı: LGBTİ+ sporcuların göz önünde olmaları gerekiyor
...
Beşiktaşlı eski basketbolcu: Biseksüel bir siyahi olmaktan gurur duyuyorum

Popüler Haberler

...
Biseksüel boksör Nicola Adams, ırkçı ve homofobik saldırıları TikTok videosuyla gözler önüne serdi

300 kere okundu.

...
Gey olimpik sporcu: Sporda LGBTİ+ temsili ile ilgili 4 yıldır bir gelişme yok

295 kere okundu.

...
Bahar Özgüvenç, “Futbol erkek oyunu mudur?” diye soran sunucuya yanıt verdi, stüdyo buz kesti

295 kere okundu.