Dünya, Futbol

“TFF, kadın ve kızların futbol oynama talebine karşılık vermek zorunda”

Alan Savunması

Kadın Futbol Kulüpler Birliği başkanı Erdem Göktürk, spora erişimin temel bir hak olduğunu söyleyerek “Kadınların futbola erişimi ile TFF’nin olanaklarından yararlanma konusunda erkeklerle eşit hakları talep ediyoruz” dedi.

İstanbul Defnespor Kulübü ve aynı zamanda Kadın Futbol Kulüpler Birliği Başkanı olan Erdem Göktürk, kadın futbol liglerinin geleceği ve futbolda kadın erkek eşitsizliği hakkında konuştu.

Amatorlig.net adresine konuşan Göktürk, koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde tüm kadın futbol liglerindeki kulüplerle toplantılar yaparak ortak noktaları ve farklı görüşleri TFF’ye (Türkiye Futbol Federasyonu) ilettiklerini söyledi.

Göktürk, TFF‘nin, koronavirüs salgını sırasında futbol liglerinin geleceği hakkında konuşurken kadın liglerinden hiç bahsetmemesinin, kadın futbolu ile ilgili herkesi derin bir hayal kırıklığına uğrattığını açıkladı.

Erdem Göktürk: Spora erişim temel bir haktır

Göktürk, UEFA’nın kadın futbolu için beş yıllık bir strateji çizdiğini, kadınları futbolun her alanında eşit bir konuma taşıyabilmek için detaylı planlar uyguladığını ifade etti.

Ülkemizde de kadın ve kız çocuklarının futbola erişimini sağlayan yüz elliye yakın spor kulübünün artık TFF’den somut adımlar beklediğini söyleyen Göktürk, TFF Başkanı Nihat Özdemir’in de hep vurguladığı ‘kadın futboluna verilen önemi’ artık sahalarda da görmek istediklerini söyledi.

Göktürk, “Sadece bu yıl dahi, kadın futbolu Kars, Bitlis, Kütahya, Uşak, Bartın, Çanakkale ve Ardahan’daki yeni kulüplerle daha da genişledi. Bu boyuta gelmiş bir ligin operasyonu plaj ve futsal şampiyonaları gibi yönetilemez. Bu zaten kadın futbol liglerinin son yıllardaki halinden de belli” diye konuştu.

TFF’nin spor yapmak isteyen herkese el uzatması, eşit haklar sunması gerektiğini söyleyen Göktürk, şunları söyledi:

“Spora erişim temel bir haktır. Türkiye Futbol Federasyonu, her ilde kadın ve kızların futbol oynama talebine karşılık vermek zorundadır. Hem tabanda futbola erişim ihtiyacının, hem de en yukarıda şampiyonu Avrupa Şampiyonlar Ligi’nde Türkiye’yi temsil eden birinci ligin bulunduğu kadın futbol piramidi ancak yeniden yapılanma ile etkin olarak yönetilebilir” (ASK)

İlginizi Çekebilir

...
Serena Williams’dan okullara yardım
...
Ruqsana Begum: “Benim hikayem bokstan daha büyük”
...
“Türkiye’deki kız kardeşlerimizle dayanışma içindeyiz”
...
Naomi Osaka, bikinili fotoğraflarına yönelik eleştirilere cevap verdi

Popüler Haberler

...
Dilara Gedikoğlu: Cinsiyet ayrımı sadece sporda değil toplumdaki çoğu noktada karşımıza çıkıyor

365 kere okundu.

...
Biseksüel boksör Nicola Adams, ırkçı ve homofobik saldırıları TikTok videosuyla gözler önüne serdi

320 kere okundu.

...
Gay Games Hong Kong 2022 kayıtları ertelendi

315 kere okundu.