Dünya, Futbol

Kadın hakemlerin sayısı son dört yılda yüzde 72 oranında arttı

Alan Savunması

İngiltere Futbol Federasyou (FA), ülkedeki kadın hakemlerin sayısında son dört yılda yüzde 72 oranında artış yaşandığını açıkladı.

İngiltere Futbol Federasyonu (FA), yayımladığı son verilere göre ülkedeki güncel kadın hakem sayısının 2.146 olduğunu duyurdu.

Resmi internet sitesinden Kadınlar Hakem Kurulu Başkanı Joanna Stimpson‘ın açıklamalarına yer veren federasyon, son dört yılda ülkedeki kadın hakem sayısında yüzde 72 oranında bir artış yaşandığını belirterek bunun bir rekor olduğunu kaydetti.

Stimpson tarafından yapılan açıklamaya göre ülkede tüm seviyelerdeki kadın futbol maçlarında 2 binin üzerinde kadın hakem düdük çaldı.

FA tarafından yayınlanan yeni bulgulara göre bir diğer önemli veriyse ülkede Kadınlar Süper Ligi‘nde (WSL) görev alan kadın hakem sayısı.

TIKLAYIN- Kadınların futbola katılımı yüzde 54 oranında arttı

Verilere göre 2019-2020 sezonunda Kadınlar Süper Ligi’ndeki (WSL) karşılaşmaların yüzde 63’ünde kadın hakemler görev aldı. Bu veri, WSL’de bir karşılaşma yöneten kadın hakemlerin oranında da yüzde 20’lik bir artış yaşandığı anlamına geliyor. Bu sayı, geçtiğimiz yıl yüzde 43’tü.

Kadınlar üst düzey ligindeki maçlara genelde beşinci kademe olan erkekler Ulusal Ligi’ndeki (National League) havuzdan hakemler görevlendiriliyor.

FA’in Gelişme için Oyun Planı Stratejisi’nin bir parçasını oluşturan bulgular, 2019-20 sezonu boyunca ikinci kademe liginde (Women’s Championship) müsabakaların yarısından fazlasında (%55) kadın hakemin yer aldığını ortaya koyuyor.

Geçen sene WSL’ye ‘resmi maç değerlendirme şeması’nın getirilmesi, kadınlar üst düzey liginde hakemlerin %98.3 oranında doğru kararlar vermesine neden oldu. Hakemler Premier Lig’deki hakemlerle aynı şekilde analiz edildi.

“Kadın hakemler için fırsatları arttıracağız”

Joanna Stimpson | Fotoğraf: FA

FA’in Kadınlar Hakem Kurulu Başkanı Joanna Stimpson, “Ortalama hakemlerin 90 dakikada 340 kez karar verdiğini düşündüğünüzde, doğru kararların oranı oldukça yüksek. Bu durum maçları yüksek standartla yönettiğimizi gösteriyor ama daha fazla gelişime ihtiyacımız var” dedi.

Manchester United Kadın Futbol Takımı’nın teknik direktörü Casey Stoney geçen kasım ayında takımı hakem Jack Packman tarafından verilen penaltıyla Chelsea’ye tartışmalı bir şekilde mağlup olduktan sonra, WSL’deki hakem kalitesinin standardın altında olduğunu iddia etmişti.

Dört kadın orta hakem, beş de yardımcı hakem FIFA’nın hakem listesinde bulunuyor. Bu listede Sian Massey de yer alıyor. Massey, geçen sene UEFA Avrupa Ligi’nde PSV Eindhoven ve Lask Linz arasındaki müsabakayı yönetmiş ve böylece Avrupa’da maç yöneten ilk İngiliz kadın hakem olmuştu.

Stimpson sözlerine şöyle devam etti:

“Geçtiğimiz dört sezon boyunca dikkatimizi oyunun elit ve taban düzeyine yoğunlaştırdık. Taban düzeydeki çalışmamız temelde oyuncu seçimiyle alakalıydı.  Temel hedef kitle için mevcut oyuncu havuzumuzu [genç ve yetişkin yaş grupları boyunca] hedef alıyor ve her sosyal çevreden insanın oyuna hakem olarak katılma fırsatının olmasını aktif bir şekilde sağlıyoruz.

“Uyum sağlamamız ve hakemlerimize mümkün olan en iyi desteği verdiğimizden emin olmamız gerektiği gerçeğinin farkındayız.

“Olmak istediğimiz yerde miyiz? Hayır, gelişmekte olan uzun bir yoldayız. 2020-24 stratejisi çıtayı daha yükseklere çekmeyi ve her sosyal çevreden kadın hakemler için fırsatları artırarak sayımızı büyütmeyi nasıl hedeflediğimizi ortaya koyacak.” (AO/ASK)

*Ayşe Ongun, bu haberi Alan Savunması için Telegraph’tan çevirdi.

İlginizi Çekebilir

...
Naomi Osaka, bikinili fotoğraflarına yönelik eleştirilere cevap verdi
...
Af Örgütü ve LGBTİ+’ların tepkisi sonuç verdi: Suudi Arabistan sermayesi Newcastle United’ı satın almaktan vazgeçti
...
Hastalığına iyi gelsin diye başladı, rekorlar kırdı: Hilal Zeyneb Saraç: “Basın, başarımı görmedi”
...
“9 aylık başkanım ama 10 yıllık başkan kadar şeyler yaşadım”

Popüler Haberler

...
Dilara Gedikoğlu: Cinsiyet ayrımı sadece sporda değil toplumdaki çoğu noktada karşımıza çıkıyor

365 kere okundu.

...
Biseksüel boksör Nicola Adams, ırkçı ve homofobik saldırıları TikTok videosuyla gözler önüne serdi

320 kere okundu.

...
Bahar Özgüvenç, “Futbol erkek oyunu mudur?” diye soran sunucuya yanıt verdi, stüdyo buz kesti

315 kere okundu.