Basketbol, Dünya

Beşiktaşlı eski basketbolcu: “Boğazıma bastırılan diz, senin sessizliğindir”

Alan Savunması

WNBA’de Washington Mystics forması giyen Natasha Cloud, George Floyd’un öldürülmesinin ardından ülke genelinde protestolar devam ederken, etkili bir yazı yazarak ırkçılık karşısında sessiz kalan sporculara yönelik çağrıda bulundu.

Amerika Kadınlar Basketbol Ligi (WNBA) takımlarından Washington Mystics’in oyun kurucusu Natasha Cloud, The Players’ Tribune için önümüzdeki günlerde kısaltılarak oynanması planlanan WNBA sezonu hakkında bir yazı yazdı.

Geçtiğimiz temmuz ayında profesyonel softbol oyuncusu Aleshia Ocasio’yla nişanlanan Cloud, yazısında, Amerika’daki son ırkçılık örneği karşısında yaşadığı büyük korkuyu, hayal kırıklığını ve haklı öfkesini paylaştı.

Bir dönem Beşiktaş Kadın Basketbol Takımı‘nda da oynayan Cloud, gençliğinde çağın ötesinde ve Star Trek filminde geçen zaman kadar umutlu görünen 2020 yılında, beyaz bir polis memurunun silahsız siyahi bir yurttaşın boğazına dizini bastırarak öldürdüğünden söz etti.

Cloud, sadece George Floyd’un öldürülmesine odaklanmadı. Öfkesini sadece ceza adaleti sistemine veya polise değil aynı zamanda Amerika’da siyahi bir çocuk olarak yetişmeyen, sessiz ve tarafsız kalan herkese yöneltti.

Amerika’da siyahi bir insan olarak aklımda olan tek şey hayatım için endişelenmek” diyen Cloud, şu ifadeleri kullandı:

“2020 yılının gerçekten 2010’dan, 2000’den, 1990’dan ve hatta 1920’den pek bir farkı olmadığından emin olmanız için ne kadar çok gücün mevcut olduğunu fark etmeye başlıyorsunuz. Bu ülkedeki devlet sisteminin siyahi insanlara olanak sağlamak veya imkan yaratmak için inşa edilmediğini, aksine onları dışlamak için kurulduğunu anlamaya başlıyorsunuz.”

“Amerika’nın devlet sistemi beyazların mevcut durumunu korumak için var.”

“Sessiz kalanlar, ellerinde kan bulunduruyorlar”

Cloud, Geroge Floyd’un öldürülmesine tepki göstermek için yapılan portestolarda.

Cloud Amerika’daki beyaz üstünlüğün koni biçiminde beyaz şapkalar takmaya, Nazi selamı vermeye veya beyaz insanların oluşturduğu topluluğa doğru meşale yakmaya gerek duymadan geliştiğini düşünüyor.

“Onların yapması gereken tek şey sessiz olmak” diye yazdı Cloud.

“Çürük elmalar” olarak tanımladığı ırkçı polislerin kökünün kazınacağına inandığını söyleyen Cloud, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kıyaslayacak olursak, bunu yapmak kolay. Kolay olmayan ise bugün bile onların aleyhinde konuşmayarak onları daima destekleyen insanlara ulaşmak.”

Milyonlarca insan tarafsız kalarak bu ırkçı polisleri korumaya ve iktidardakileri izole etmeye yardımcı oluyor. Beni yoran şey de bu. Olay 2020 yılında bunu düşünen insanlarla alakalı. Bu boktan durumu devam ettirmeyi kibarca bırakabilirler. Bu yazıyı bu insanlar için kaleme almak istedim.”

WNBA yıldızı olarak konumunu tarafsız kalmayı tercih edenlere ve “her iki tarafı” görenlere mesaj göndermek için kullandığını söyleyen Cloud, şöyle devam etti:

“Onlara, arkalarına saklandıkları bazı kelimelerin tanımlarını değiştirdiğimizi söyleme zamanı.

“Her iki tarafı görerek ellerinde kan bulunduruyorlar. Olanlar karşısında tarafsız kalarak masum insanları ölüme terk ediyorlar. İşte bunları, onlara söyleme zamanı.

“Siyahilerin hayatlarıyla ilgili tarafsızlığın cinayet sayılabileceğini onlara söyleme zamanı.

Sessizliklerinin George Floyd’un boğazına bastırılan diz olduğunu onlara söyleme zamanı.

“Dizinizi boğazıma bastırıyorsunuz”

Takım arkadaşı ve WNBA MVP’si Elena Delle Donne Nike’ın bir videousunu paylaştı. Nike videoda herkesten arkalarına yaslanıp ırkçılık karşısında hiçbir şey yapmamak yerine değişimin bir parçası olmalarını istiyor. Cloud bu videoyu paylaşmasından dolayı takım arkadaşını kutladı.

Cloud yazdığı yazının sonunda sessiz kalan sporcu arkadaşlarına çağrıda bulundu. 

“Sporcular eğer bunu okuyorsanız, sizi anladığımızı bilin. Tekrar ediyorum: SİZİ ANLIYORUZ. Hepinizi seviyorum. Dediğim gibi içinizden biri olmaktan gurur duyuyorum. Ama siz de diğer herkes gibi şu anda yargılanıyorsunuz. Eğer sessiz kalıyorsanız, sorunun bir parçasısınız.”

“Sessiz kalıyorsunuz diye sizinle uğraşmıyorum.

“Çünkü ben burada sadece hayatta kalmaya çalışıyorum.

Dizinizi boğazıma bastırıyorsunuz.” (AO/ASK)

*Ayşe Ongun, bu haberi Alan Savunması için The Players Tribune’den derleyerek çevirdi.

İlginizi Çekebilir

...
FIBA kadın hakemlerin sayısını arttırmak için harekete geçti
...
Brianna Turner: Benim ebeveynlerim de polis ve bu ülkede polis şiddeti salgını var
...
Flaş iddia: “Fenerbahçe, kız arkadaşına da sözleşme istediği için Alina Iagupova ile yollarını ayırdı”
...
La Lakers’ın sahibi Jeanie Buss’e ırkçı saldırı ve hakaret: İfşa etti!

Popüler Haberler

...
Biseksüel boksör Nicola Adams, ırkçı ve homofobik saldırıları TikTok videosuyla gözler önüne serdi

285 kere okundu.

...
Gey olimpik sporcu: Sporda LGBTİ+ temsili ile ilgili 4 yıldır bir gelişme yok

280 kere okundu.

...
Gay Games Hong Kong 2022 kayıtları ertelendi

265 kere okundu.