Dünya - Futbol - Ekim 28, 2019

İranlı kadınlara yeniden stadyum yasağı

İran’da kadınların lig maçlarını stadyumda izlemesi yasaklandı.

Seher Hudayari‘nin, maç izlediği için yargılanınca bu kararı protesto etmek için mahkeme önünde bedenini ateşe vererek intihar etmesi uluslararası arenada büyük ses getirmiş, baskılara daha fazla dayanamayan İran hükümeti de kadınların 40 yıllık stadyuma giriş yasağını ”kısmen” de olsa kaldırmıştı.

Daha sonra ise bu kararın ardından oynanan İran-Kamboçya maçında İranlı kadın taraftarlar adeta stadyuma akın etmiş ve 40 yıl aradan sonra gelen bu zaferi tribünlerde coşkuyla kutlamıştı.

Ancak bu yasağın kaldırılması kısa sürdü. ESPN’e konuşan İran İnsan Hakları Merkezi Genel Müdür Yardımcısı Omid Memarian, 1981’den bu yana yürürlükte olan ve milli maçlar öncesi kısmen kaldırılan yasağın, İran futbol liglerinde oynanan maçlar için yeniden uygulamaya konduğunu söyledi.

”Bu, uzun bir mücadele”

Lig maçları için stadyuma girmeye çalışan kadınların yasak gerekçesiyle içeri alınmadığını söyleyen Memarian, ”Bugün basında, lig maçlarına gitmeye çalışan kadınlar hakkında haber yapılmadı. Bu, uluslararası maçlara daha çok odaklanıldığı anlamına geliyor” diye konuştu.

Memarian, milli maçlara katılıp uluslararası alanda dikkat çekmelerinin kadınların temel haklarının uygulanmasını kolaylaştıracağını ve ileride oynanacak maçları stadyumda izleyebilmelerinin önünü açacağını söyledi.

Kadınların stadyumlara giriş için verdikleri mücadele hakkında da konuşan Memarian, “İranlı kadınlar ve stadyumlara girebilmek için şartları zorlayan aktivistler, buna sabır ve ısrarla uğraşılması gereken uzun bir mücadele olarak bakıyorlar.” ifadelerini kullandı.

”FIFA’ya baskı yapacağız”

Kadınların spora dahil olmasıyla ilgili çalışmalar yapan bir başka kaynak ise bu kararı ”doğru yönde bir adım” olarak değerlendirmenin politik bir söylem olduğunu ve bunu kabul etmediklerini söyledi:

“İnsan hakları savunucuları olarak özgürlüğün bir bütün olduğuna inanıyoruz ve hedeflerimize ulaşana kadar yapacak işlerimiz var. Kadınların hala stadyuma girişlerinin yasak olduğunu unutturmamak için FIFA‘ya içeriden baskı yapacağız.” (ASK)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir