Dünya - Futbol - Eylül 24, 2019

Gianni Infantino: ”İran’da kadınlar stadyumlara girebilecek”

FIFA The Best ödül töreninde konuşan FIFA Başkanı Gianni Infantino, İran’da kadınların stadyuma girebileceğine dair İran makamlarından garanti aldıklarını söyledi.

Futbolun dünya çapındaki en üst düzey yönetim organı olan FIFA tarafından 2019 yılının en iyilerinin belirlendiği FIFA ”The Best” ödül töreni, İtalya’nın Milano kentindeki La Scala Tiyatrosu’nda düzenlendi. Törende, alanında başarılı spor insanlarına ödülleri takdim edilirken, spor severlere müjdeli bir haber de verildi.

TIKLAYIN- Kadın futbolunda yılın enleri belli oldu

En iyi erkek ve kadın futbolcu ödüllerini takdim etmek üzere sahneye gelen FIFA Başkanı Gianni Infantino, İranlı makamların, kadın taraftarların erkek karşılaşmalarında statlara girebilmesi konusunda kendilerine garanti verdiğini açıkladı.

Uygulama ilk olarak İran Milli Takımı’nın 10 Ekim’de Kamboçya’yı konuk edeceği 2022 FIFA Dünya Kupası Asya Elemeleri maçında hayata geçecek.

Ne Olmuştu?

İranlı kadın taraftar Seher Hudayari, taraftarı olduğu Esteghlal kulübünün maçını izleyebilmek üzerek erkek kılığına girerek stadyuma girmişti. Bu hareketi tespit edilen Hudayari, bu sebeple yargılanınca ilgili mahkeme önünde kendini ateşe vererek hayatına son vermişti. Kadınların stadyumlara girişinin 40 yıldır yasak olduğu İran’da bu olay bir infial yaratmış, dünyanın farklı yerlerinden insanlar İran hükümeti ve FIFA’ya tepki gösterek yasağın kalkması için baskı yapmıştı.

Bu baskıların ardından İran Spor Bakanı Masoud Soltanifar, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamayla yasağın kaldırıldığını ancak iznin ilk aşamada milli maçlarla sınırlı olacağını belirtmişti. (ASK)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir