Dünya

Norveçli takıma “şort cezası” veren hentbol federasyonu başkanlarına kadın birliklerinden istifa çağrısı

Alan Savunması

Uluslararası ve Avrupa hentbol federasyonlarının kadınların maçlarda bikini giymesini zorunlu kılarak şortu yasaklaması üzerine Avrupa genelinde kadın spor birlikleri, cinsiyetçiliğe tepki göstererek federasyon başkanlarını istifaya çağırdı.

Bulgaristan’da düzenlenen Avrupa Hentbol Şampiyonası’nda Norveç kadın hentbol takımının bikini altı yerine şort giymesi nedeniyle para cezası alması üzerine, Avrupa’da kadın sporcuların haklarını koruyan birlikler, ortak bir mektup yayımlayarak Avrupa Hentbol Federasyonu (European Handball Federation -EHF) ve Uluslararası Hentbol Federasyonu (International Handball Federation -IHF) başkanlarının istifasını istedi.

Norveçli kadın hentbolcular, müsabakalarda erkeklerin şort giymesine izin verilirken kadınların bikini altı giymek zorunda olmasını protesto etmek amacıyla 19 Temmuz’da İspanya’ya karşı oynadıkları maça şortla çıkmıştı.

tıklayın- Bikini altı giymeyi reddedip maça şortla çıkan Norveçli hentbolculara ceza

Bunun üzerine EHF, kadınların maçta şort giymesinin “EHF Plaj Hentbolu Oyun Kuralları’nda tanımlanan sporcu giyim yönetmeliğine uymadığı” gerekçesiyle takıma bin 500 euro (yaklaşık 15 bin TL) para cezası vermişti.

Norveç Hentbol Federasyonu, oyuncu başına 150 euro (yaklaşık bin 500 TL) düşen cezayı ödemiş, öte yandan da bikini altı giyilmesi zorunluluğu kuralına dair resmi şikayette bulunmuştu.

“Bu, bariz şekilde cinsiyetçi bir gelenek”

Yaşanan olayın ardından çıkan tartışmalarda kadın sporcuların haklarını koruyan Avrupa’daki birlikler bir ortak mektup yayımlayarak IHF Başkanı Hasan Mustafa ve EHF Başkanı Michael Wiederer’i “cinsiyetçilikle” suçlayarak istifaya çağırdı.

İtalya’da kadın sporcuların haklarını koruyan Assist birliğinin başkanı Luisa Rizzitelli, uygulamaya tepki göstererek “Bu ortadan kaldırılması gereken, bariz şekilde cinsiyetçi bir gelenek” dedi.

Rizzitelli, IHF’in kıyafet kurallarının “kadın bedeninin sömürüsü anlamına gelmemesi gerektiğini” belirterek, “Kuralı gerçi çekmedikleri gibi, verdikleri cezayı da onayladılar. Utanç verici olan bu” ifadelerini kullandı.

Aralarında Assist’in yanı sıra Fransa’dan Alice Milliat Vakfı ve Almanya’dan Discover Football’ın da yer aldığı 7 birliğin ortak mektubunda, her iki federasyonun da “uluslararası spor kuruluşları olarak imajlarına dair utanç verici derecede geri dönülemeyecek bir noktaya geldiği” ifade edildi.

(Independent Türkçe)

İlginizi Çekebilir

...
VEDA
...
HDP Milletvekili Oya Ersoy, kadın sporcular hakkında konuştu: “Kadınlar, çocuklar, LGBTİ+’lar için laiklik yaşamsaldır”
...
VakıfBank, Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nda 13 isimle temsil edildi
...
Olimpiyatların yıldızıydı: Olivia Podmore, bıraktığı mesajın ardından evinde ölü bulundu

SOSYAL AĞ

Popüler Haberler

...
Fatih Terim’den trans kadın Selin Ciğerci ile evli olan Tuzlasporlu futbolcu Gökhan Çıra’ya transfobik gönderme

2190 kere okundu.

...
Rabia Karaca: “Başörtülü olduğum için tepki alıyorum”

2125 kere okundu.

...
Kadın kick boksçular, Dünya Şampiyonası’na damga vurdu

2095 kere okundu.