Dünya

VEDA

Alan Savunması

2019 yılında çok büyük bir heyecanla başlayıp 2 yıl boyunca aynı heyecan ve istekle sürdürdüğümüz Alan Savunması projesinin ne yazık ki sonuna geldik.

Sadece Türkiye’de değil dünyada da toplumsal cinsiyet odaklı spor haberciliği yapan ilk ve tek platform olan Alan Savunması da pek çok genç platformun karşılaştığı engele takıldı: Sürdürülebilirlik. Zira ne yazık ki geride kalan 2 yıllık süreçte elimizden gelen tüm imkanları kullanıp tüm kapıları zorlasak da herhangi bir kaynak yaratamadık, bir gelir modeli oluşturamadık.

Alan Savunması için her ne kadar gece-gündüz demeden büyük bir istekle çalışıp çabalasak da hayat gailesi her zaman bir köşeden göz kırptı bizlere.

Bu sebeple çok keyif alıp severek yaptığımız, bize kendimizi iyi hissettiren Alan Savunması projesi, her geçen gün kötüleşen ülke ekonomisinin merkezinde bizleri gelir elde edebileceğimiz işlere yönelmekten de alıkoymaya başlayınca bu işin sonuna geldiğimizi anladık.

Geride kalan 2 yıllık süreçte çalışmalarımız beğenilmiş ve ilgi görmüş olmalı ki verdiğimiz her röportajda bize haber odamız ve burada kimlerin hangi görevlerde bulunduğu soruldu.

Ancak haber toplamadan editörlüğe, sosyal medya yöneticiliğinden muhabirliğe, grafik tasarımdan video editörlüğüne kadar her şeyi yalnızca iki kişi, hatta çoğu zaman da tek kişi olarak yaptık.

Şimdi geride kalan iki yıla baktığımızda, herhangi bir finansal desteğimiz olmadan yaptıklarımızla bizimle aynı zamanda medya sektörüne giren ve gerek maddi gerek manevi gerekse de tecrübe konusunda bizden çok daha güçlü olan insanlar tarafından yönetilen pek çok girişimden daha etkili olduğumuzu görebiliyoruz.

Web sitemiz ve sosyal medya hesaplarımızın aldığı etkileşimin yanı sıra bu 2 yıl boyunca iletişim kurduğumuz, tanıştığımız, birlikte hareket ettiğimiz insanlar bizler için bunun en büyük göstergesidir.

Bu süreçte spor ve toplumsal cinsiyet ilişkisi üzerine yaptıkları çalışmalarla bizleri her zaman destekleyip dostlukları ve mentörlüklerini esirgemeyen BoMoVu Derneği ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi İlknur Hacısoftaoğlu ile web sitemizin teknik işlemleri için IT uzmanlığı konusundaki desteğini bizden hiçbir zaman esirgemeyen Metehan Türkdönmez’e özel bir teşekkürü her zaman borç biliriz.

Özel haberlerimizle ulusal olarak Muğla’dan Hakkari’ye, Samsun’dan Adana’ya kadar pek çok kadın ve kız çocuğu ile LGBTİ+’nın sesini duyurmak için gayret ederken uluslarası olarak da Danimarka’dan Afganistan’a kadar bu sporun içinde olma mücadelesi veren pek çok kadın ve LGBTİ+’nın sesine ses olma mücadelesi verdik.

Bu haberleri yaparken bizi geri çevirmeyip yardımcı olan tüm haber kaynaklarımıza gönülden teşekkürlerimizi iletirken Alan Savunması’nda yer almanın kendisi için bir problem teşkil etmeyeceğini ancak sosyal çevresinin durumu anlamayıp kendisine tepki gösterebileceğini söyleyerek kibarca reddeden spor paydaşları da oldu. Bu da ülke genelinde toplumun büyük bir kısmının kadın ve LGBTİ+ sporculara olan yaklaşımını bir kez daha gözler önüne seriyor.

Ancak bu süreçte bizi en çok üzen şey, ülkemizin kadın futbolu konusunda önde gelen kulüpleri ile erkekler futbol ligi olan Süper Lig’in bazı köklü kulüplerinin, sporcularıyla röportaj yapma taleplerimizi “kulübümüz, sporcularımızın yalnızca kulübe bağlı yayım organlarına görüş vermesine müsaade ediyor” diyerek reddetmelerinin ardından takip eden günlerde pek çok basın kuruluşlarında sporcularının röportajlarını görmek oldu.

Ki bunu, sporcuları röportaj taleplerimizi kabul etmelerine rağmen yapmaları bizleri ayrıca üzdü. Kulüplerin, kız çocukları ile toplum baskısı nedeniyle haklı olarak gizlenmek zorunda kalan bazı LGBTİ+ spor paydaşlarının bir rol modele kavuşmalarını engelleyen bu davranışlarının da içinde bulunduğumuz cinsiyetçi ve LGBTİ+ fobik spor ortamının oluşması ve sürdürülmesine katkı sunduğunu söylemek de sanıyoruz ki yanlış olmaz.

Bu veda metninde şimdiye kadar okuduklarınızla biraz olumsuz bir tablo çizmiş olsak da daha eşit, daha kapsayıcı ve daha çeşitli bir spor ortamı için mücadele eden spor kulüpleri, sporcular, sivil toplum kuruluşları, akademisyenler ve gazetecilerin yanı sıra izleyicilerin de olduğunu ve bu kimselerin; daha kavgacı, daha eril, daha beyaz ve daha heteronormatif bir spor ortamının var olması için mücadele eden kötü niyetli insanlardan daha güçlü ve başarılı olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz.

Bugüne kadar bizleri takip edip destekleyen herkese kucak dolusu sevgilerimizle teşekkür ederiz. Daha barışçıl bir ortamda buluşmak dileğiyle, hoşça kalın.

İlginizi Çekebilir

...
HDP Milletvekili Oya Ersoy, kadın sporcular hakkında konuştu: “Kadınlar, çocuklar, LGBTİ+’lar için laiklik yaşamsaldır”
...
Norveçli takıma “şort cezası” veren hentbol federasyonu başkanlarına kadın birliklerinden istifa çağrısı
...
VakıfBank, Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nda 13 isimle temsil edildi
...
Olimpiyatların yıldızıydı: Olivia Podmore, bıraktığı mesajın ardından evinde ölü bulundu

SOSYAL AĞ

Popüler Haberler

...
Fatih Terim’den trans kadın Selin Ciğerci ile evli olan Tuzlasporlu futbolcu Gökhan Çıra’ya transfobik gönderme

2190 kere okundu.

...
Rabia Karaca: “Başörtülü olduğum için tepki alıyorum”

2125 kere okundu.

...
Kadın kick boksçular, Dünya Şampiyonası’na damga vurdu

2095 kere okundu.