Diğer Sporlar, Dünya, Voleybol

HDP Milletvekili Oya Ersoy, kadın sporcular hakkında konuştu: “Kadınlar, çocuklar, LGBTİ+’lar için laiklik yaşamsaldır”

Alan Savunması

HDP Milletvekili Oya Ersoy, kadına yönelik şiddet ve artan kadın cinayetlerine ilişkin hazırladığı raporu kamuoyuyla paylaştı. Ersoy, hentbol oynama isteğine karşın çevresinden gördüğü cinsiyetçi baskılardan yakınırken gözyaşlarını tutamayan Merve Akpınar ve A Milli Kadın Voleybol Takımı’nın maruz kaldığı cinsiyetçi saldırılar hakkında da konuştu.

HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, kadına yönelik şiddet ve artan kadın cinayetlerine ilişkin, 4. Kadın Raporunu hazırladı.

Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden tek taraflı çekilme kararının ardından, 20 Mart-10 Ağustos tarihleri arasında 124 kadının erkekler tarafından katledildiğini belirten Ersoy, 21 kadının da uzaklaştırma kararlarına rağmen katledildiğini söyledi.

Ersoy, raporunda şu ifadelere yer verdi:

“Bizzat siyasi iktidar tarafından uygulanan cinsiyetçi, gerici, erkek egemen, kadın düşmanı politikalar; kadınların toplum içerisindeki rolünü biyolojik özelliklerine indirgeyip ikinci sınıf vatandaş haline getiren, kadını aile içine hapsedip ev içi emek, hasta-yaşlı- çocuk bakımını kadınların sırtına yükleyen, erkeklere kadının hayatı, bedeni ve emeği üzerinde karar hakkı veren, ‘makbul kadın’ yaratma çabasıyla topluma pompalanan erkek egemen kadın düşmanı politik söylemler, toplumsal cinsiyeti ortadan kaldırmaya yönelik atılan her adım kadına ve LGBTİ+ lara yönelik şiddet ve kadın cinayetleri, çocuğa yönelik istismar olarak hayatta karşılık bulmaktadır.”

“Ne giydiğimizden, kaç çocuk doğuracağımızdan size ne?”

Ersoy, raporunun devamında hentbol oynama isteğine karşın çevresinden gördüğü cinsiyetçi baskılardan yakınırken gözyaşlarını tutamayan Merve Akpınar ile A Milli Kadın Voleybol Takımı’nın maruz kaldığı cinsiyetçi saldırılara da değindi.

Ersoy, raporunda şu ifadeleri kullandı

“Şanlıurfalı 13 yaşındaki hentbol oyuncusu Merve Akpınar’a ‘Şort giyemezsin, spor yapamazsın sen kızsın’ diyerek gerici ‘mahalle baskısı’ yaratanlara, Olimpiyatlarda Çin’i yenen Milli Kadın Voleybol Takımı’nın formalarını hedef gösteren ilahiyatçı İhsan Şenocak’a, bir kadına indirimdeki kadın pedini söyleyen Market çalışanına şiddet uygulayan erkek eşe güç veren, kadınların ne giyeceğine, nasıl yaşayacağına, kaç çocuk doğuracağına karar vermeye kalkan, kadınların hayatları ve bedenleri üzerinde erkeklerin karar hakkını ‘dinsel’ dayanaklarla meşrulaştıran iktidar politikaları sonucu yaşandığını, iktidarın dinci gerici politikalarına, en güzel yanıt sokakta şort giydiği için erkekler tarafından taciz edilen kız kardeşimizden geldi: ‘Sana ne lan ne giydiğimden?’ Evet size ne? Ne giydiğimizden, kaç çocuk doğuracağımızdan ya da doğurmayacağımızdan, nasıl yaşayacağımızdan!”

(Evrensel & Alan Savunması)

İlginizi Çekebilir

...
Olimpiyatların yıldızıydı: Olivia Podmore, bıraktığı mesajın ardından evinde ölü bulundu
...
Türkiye Boks Federasyonu Asbaşkanı Arın: Kadın boksunda aldığımız madalyalar tesadüf değil
...
Feryal Abdelaziz, altın madalya kazanan Mısırlı ilk kadın sporcu oldu
...
Olimpiyat Şampiyonu Boksör Sürmeneli antrenörüyle ilgili eleştirilere yanıt verdi

SOSYAL AĞ

Popüler Haberler

...
Fatih Terim’den trans kadın Selin Ciğerci ile evli olan Tuzlasporlu futbolcu Gökhan Çıra’ya transfobik gönderme

2190 kere okundu.

...
Rabia Karaca: “Başörtülü olduğum için tepki alıyorum”

2125 kere okundu.

...
Kadın kick boksçular, Dünya Şampiyonası’na damga vurdu

2095 kere okundu.