Diğer Sporlar - Futbol - Ekim 29, 2019

Federasyon başkanı, homofobik sözleri sebebiyle özür diledi

Geçtiğimiz ay bir açıklama yaparak homofobik marş ve pankartlar karşısında maçların durdurulmasının abartılı bir karar olduğunu ve buna karşı çıktığını söyleyen Fransa Futbol Federasyonu Başkanı Noel Le Graet, bu sözleri sebebiyle özür diledi.

Fransa Futbol Federasyonu Başkanı Noel Le Graet, geçtiğimiz ay Fransa’da katıldığı bir toplantıda FIFA’nın ırkçı ve ayrımcı politikalara karşı yürürlüğe koyduğu düzenlemelere yönelik eleştirilerde bulundu.

FIFA, Temmuz ayında yaptığı açıklama ile yeşil sahalardaki ayrımcılığa karşı yeni bir düzenleme yürürlüğe koyduğunu ve bu yeni düzenleme ile ayrımcı davranışlarda bulunan taraftar ve kulüplere çeşitli yaptırımlar uygulanacağını, bunlar arasında ayrımcılıkla mücadele eğitimi ve küme düşürülme gibi cezalar olduğunu duyurmuştu.

TIKLAYIN- Yeni düzenleme resmen yürürlüğe girdi: Ayrımcı davranışlarda bulunan takımlar küme düşürülecek

Bu düzenlemede yer alan yaptırımlardan biri de maç esnasında ayrımcı söylemlerde bulunulması halinde karşılaşmanın, maçın hakemi tarafından durdurulması ve gerekirse iptal edilmesi de yer alıyordu. Düzenlemenin ardından Ağustos ayında Fransa’da 2 maç, tribünlerdeki homofobik söylemler sebebiyle durdurulmuştu.

”Bu karar beni rahatsız ediyor”

Daha sonra bununla ilgili bir açıklama yapan Graet, ırkçılık sebebiyle oyunların durdurulabileceğini ancak homofobik söylemler sebebiyle durdurulmaması gerektiğini belirterek ”Irkçı marşlar söyleniyorsa oyunu duraklatabiliriz, buna karşı değilim. Ancak eşcinsellik karşıtı pankart ve marşlar için aynı şeyi söyleyemem. Bu sebeple oyunu durdurmak mı? Kesinlikle hayır. Bu, bazı hükümet bakanlarını mutlu edebilir ancak beni rahatsız ediyor. ifadelerini kullanmıştı.

Bu açıklamaları sonrası tepki toplayan Graet, Stop Homophobie‘nin haberine göre olayın üzerinden yaklaşık iki ay geçtikten sonra dün bir açıklama yaparak özür dilediğini ve bu sözlerini geri çektiğini belirtti.

Avukatı Etienne Deshoulières aracılığıyla bir mektup yazan Graet, şu ifadeleri kullandı:

“Her şeyden önce iletişimde bir hata yaptığımı ve stadyumlarda işlenebilecek, ırkçılık gibi kınanması gereken suç ve ayrımcılıkları homofobiyle kıyaslayarak bu suçlar arasında bir hiyerarşi yaratmak niyetinde olmadığımı belirtmek istiyorum.” (ASK)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir