Diğer Sporlar - Dünya - Ekim 27, 2019

Dutee Chand: ”Eşcinsel olduğumu duyurduktan sonra ailem beni terk etti”

Geçtiğimiz yaz eşcinsel olduğunu duyuran ve açık kimlikli Hindistanlı ilk eşcinsel sporcu olan Dutee Chand, önemli açıklamalarda bulundu. Chand, eşcinsel olduğunu açıkladıktan sona ailesi tarafından terk edildiğini söyledi.

Hindistanlı rekortmen atlet Dutee Chand, geride bıraktığımız Temmuz ayında bir açıklama yaparak eşcinsel olduğunu ve yaklaşık bir yıldır bir ilişki yaşadığını açıklamıştı.

Chand, bu açıklamasının ardından sporseverlerden büyük destek alsa da durumu kabullenemeyen ailesi ve ailesinin yaşadığı köy halkı tarafından büyük tepkiyle karşılaştı. Öyle ki Chand’ın ailesi, kızlarının yönelimi sebebiyle bulundukları köy halkından büyük tepki almış ve bunun sonucunda köyü terk etmişti.

Baskılar bununla da dinmemiş, 2018 Asya Oyunları’nda 100 metrede rekor kıran ve Temmuz ayında Napoli’de gerçekleşen Dünya Üniversite Oyunları’nda 100 metrede altın madalya alarak bunu başaran ilk Hindistanlı olan atlet, cinsel yönelimi sebebiyle kız kardeşi tarafından hapisle tehdit edildiğini açıklamıştı.

”Doğru olduğuna inandığım şeyleri yapmaya devam edeceğim”

Yeni Delhi merkezli The Statesman gazetesine konuşan Chand, eşcinsel olduğunu duyurduktan sonra yaşadığı süreci anlattı.

Küçüklükten beri, yapmaması söylenen her şeyi yapma eğiliminde olduğunu ve yasaklara baş kaldırdığını söyleyen Chand, ”Çocukken köyümdeki insanlar koşucu olmamam ve atletizmi bırakmam gerektiğini, benim gibi bir kızın bunu düşünmemesi gerektiğini söylerdi. Ama ben şu ana kadar hep koştum” diye konuştu.

Eşcinsel olduğunu duyurduktan sonra ailesi ve akrabaları tarafından terk edildiğini söyleyen Chand, ”Benzer şekilde, ailem ve pek çok yakın akrabam, eşcinsel olduğumu açıkladıktan sonra benimle olan bağlantılarını kesti. Ama ne olduğuma inanıyorum ve benim için doğru olduğuna inandığım şeyi yapacağım.” dedi.

”Cinsiyet konusunda hala klişeler var”

Chand, cinsiyet konusunda hala klişe ve geleneksel kalıpların olduğunu söyledi. Herkesin özgür olması gerektiğini belirten Hindistanlı atlet, şu ifadeleri kullandı:

”Benim için, bir kız ve bir erkek aynıdır. Daha önce kadınların çalışmasına izin verilmiyordu. Şimdi her yerde çalışıyorlar ve aynı zamanda çok ilerleme kaydediyorlar. İnsanların yaşam tarzına, kıyafetlerine, yiyecek alışkanlıklarına vb. itiraz ederek ne elde ettiklerini anlamıyorum.” (ASK)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir