Dünya - Futbol - Ekim 16, 2019

Collin Martin: ”LGBTİ+ haklarını destekleyecek bir başkana ihtiyacımız var”

ABD Futbol Ligi MLS’te forma giyen açık kimlikli tek eşcinsel futbolcu olan Collin Martin, 2020’de ABD’de gerçekleştirilecek başkanlık seçimleri için eşcinsel siyasetçi Pete Buttigieg’i desteklediğini açıkladı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Major Futbol Ligi (MLS) ekiplerinden Minnesota United’da forma giyen açık kimlikli eşcinsel futbolcu Collin Martin, 2020 ABD başkanlık seçimlerinde destekleyeceği adayı açıkladı.

Martin, başkanlık yarışında kendisi gibi açık kimlikli bir eşcinsel olan ve 2020 seçimleri için adaylığını açıklayan South Bend Belediye Başkanı Pete Buttigieg’ı destekleyeceğini söyledi.

Profesyonel futbol liglerinden aktif olarak futbol oynayan açık kimlikli iki eşcinsel futbolcudan biri olan Martin, Instagram hesabından yaptığı açıklamada muhafazakar bir eşcinsel olarak çocukluğundan itibaren yönelimini gizlemek zorunda kaldığını, ancak Buttiegieg’ın seçilmesi halinde kendi gerçeğini yaşayabileceği çeşitlikli ve kapsayıcı bir dünyanın mümkün olacağını söyledi.

Buttiegieg’ı desteklemesinin temel sebeplerinden birinin ilk kez eşcinsel birinin cumhurbaşkanlığı için çalıştığını söyleyen Martin, ”Şimdi LGBTİ+ haklarını her zamankinden daha çok savunacak bir başkana ihtiyacımız var. Pete’nin ülkemizin hak ettiği yeni bir liderliği temsil ettiğine inanıyorum” diye konuştu.

”Topluluğum saldırı altındayken sessiz kalamam”

Futbolcuların siyasi açıklamalar yapmaması gerektiğini ancak LGBTİ+ların nefret söylemi ve saldırılara maruz kaldığı bir ortamda sessiz kalamayacağını söyleyen Martin, şu ifadeleri kullandı:

Benim gibi sporculara siyaset konusunda sessiz kalmaları söylenir ancak topluluğum saldırı altındayken, özellikle de ayrımcılık yapmak için inancımı bir mazeret olarak kullanan politikacılar varken sessiz kalamam. Onlarla yan yana oturmayı reddediyorum. Bu yüzden cumhurbaşkanlığı için Buttiegieg’ı desteklemekten gurur duyuyorum.” (ASK)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir