Dünya, Futbol

Collin Martin: ”LGBTİ+ haklarını destekleyecek bir başkana ihtiyacımız var”

Alan Savunması

ABD Futbol Ligi MLS’te forma giyen açık kimlikli tek eşcinsel futbolcu olan Collin Martin, 2020’de ABD’de gerçekleştirilecek başkanlık seçimleri için eşcinsel siyasetçi Pete Buttigieg’i desteklediğini açıkladı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Major Futbol Ligi (MLS) ekiplerinden Minnesota United’da forma giyen açık kimlikli eşcinsel futbolcu Collin Martin, 2020 ABD başkanlık seçimlerinde destekleyeceği adayı açıkladı.

Martin, başkanlık yarışında kendisi gibi açık kimlikli bir eşcinsel olan ve 2020 seçimleri için adaylığını açıklayan South Bend Belediye Başkanı Pete Buttigieg’ı destekleyeceğini söyledi.

Profesyonel futbol liglerinden aktif olarak futbol oynayan açık kimlikli iki eşcinsel futbolcudan biri olan Martin, Instagram hesabından yaptığı açıklamada muhafazakar bir eşcinsel olarak çocukluğundan itibaren yönelimini gizlemek zorunda kaldığını, ancak Buttiegieg’ın seçilmesi halinde kendi gerçeğini yaşayabileceği çeşitlikli ve kapsayıcı bir dünyanın mümkün olacağını söyledi.

Buttiegieg’ı desteklemesinin temel sebeplerinden birinin ilk kez eşcinsel birinin cumhurbaşkanlığı için çalıştığını söyleyen Martin, ”Şimdi LGBTİ+ haklarını her zamankinden daha çok savunacak bir başkana ihtiyacımız var. Pete’nin ülkemizin hak ettiği yeni bir liderliği temsil ettiğine inanıyorum” diye konuştu.

”Topluluğum saldırı altındayken sessiz kalamam”

Futbolcuların siyasi açıklamalar yapmaması gerektiğini ancak LGBTİ+ların nefret söylemi ve saldırılara maruz kaldığı bir ortamda sessiz kalamayacağını söyleyen Martin, şu ifadeleri kullandı:

Benim gibi sporculara siyaset konusunda sessiz kalmaları söylenir ancak topluluğum saldırı altındayken, özellikle de ayrımcılık yapmak için inancımı bir mazeret olarak kullanan politikacılar varken sessiz kalamam. Onlarla yan yana oturmayı reddediyorum. Bu yüzden cumhurbaşkanlığı için Buttiegieg’ı desteklemekten gurur duyuyorum.” (ASK)

İlginizi Çekebilir

...
Dünya şampiyonu patenci yaşamını yitirdi
...
Liverpool’lu futbolcu salgınla mücadele için futbola ara verdi: Mutluluğum, insan sağlığından daha önemli değil
...
“Siber zorbalığa maruz kalıyordum ve tüm enerjimi yorumları silmeye harcıyordum”
...
Homofobinin bedeli: Takımı sözleşmesini feshetti, lig yönetimi ligden kovdu

Popüler Haberler

...
Biseksüel boksör Nicola Adams, ırkçı ve homofobik saldırıları TikTok videosuyla gözler önüne serdi

300 kere okundu.

...
Gey olimpik sporcu: Sporda LGBTİ+ temsili ile ilgili 4 yıldır bir gelişme yok

295 kere okundu.

...
Bahar Özgüvenç, “Futbol erkek oyunu mudur?” diye soran sunucuya yanıt verdi, stüdyo buz kesti

295 kere okundu.