Diğer Sporlar - Dünya - Şubat 6, 2020

Chris Moiser, olimpiyat denemelerinde yer alan ilk transseksüel olarak tarihe geçti

Transseksüel atlet Chris Moiser, olimpiyat denemelerine katılan ilk trans erkek olarak tarihe geçti.

39 yaşındaki transseksüel atlet Chris Moiser, 2020 Tokyo Olimpiyatları için 25 Ocak’ta ABD‘de yapılan 50km Takım Yarışı denemelerinde yer aldı.

Böylelikle Moiser, olimpiyat denemelerine hak kazanan ve katılan ilk transseksüel sporcu olsa da sağ dizindeki menisküs yırtılması sebebiyle yarışı tamamlayamadı ve gözyaşlarıyla kenara geldi.

Yarış sonunda Instagram hesabı üzerinden bir açıklama yapan Moiser, denemelerde yer aldığı için “gururlu” ve “minnettar” olduğunu söyledi.

“Tüm bunları sadece 7 ayda başardım”

Denemelerde yer aldığı için kendisini çok başarılı hissettiğini söyleyen Moiser, “Geçen sene ana hedefim, bir sonraki yıl olimpiyat denemelerine katılmak olduğu için kendimi çok başarılı hissediyorum. Mayıs 2019’da yeni bir spor dalında antrenmanlara başladım ve Ocak 2020’de, yarıştığım spor dalında 12. sırada yer aldım. Ayrıca bu yarışta, ülkenin en iyi erkekleriyle yarışçılarıyla aynı listede yer aldım” diye konuştu.

“Bacağımdaki acıya rağmen tarih yazmak istedim”

Yarış günü, bacağında şiddetli bir ağrı hissetmesine rağmen denemelerde yer alarak tarihe geçmek istediğini söyleyen Moiser, şöyle devam etti:

Bugün buraya gelip bu deneyime sahip olmak, tarih yazmak ve bunu kutlamak istedim. Ve bunun için de bu kadar büyük ve özel bir yarışta dereceye girmem gerekiyordu. Fakat şöyle bir gerçek var ki bacağım uzun zamandır acıyor ve bu sabah da önümde iki seçenek vardı: Ya bugün yarışa katılıp kendine daha fazla zarar ver ya da bu yarışta başka bir gün yer al.

Zor ama akıllıca bir seçim yaptım ve yarışa katıldım. Sağ dizimde yırtık bir menisküs var ve çok yakında ameliyat olacağım”.

“Kendimi kutsanmış hissediyorum”

Yarışın büyük bir bölümünü sakatlığı sebebiyle kenardan izlemesine rağmen harika bir deneyim yaşadığını söyleyen Moiser, “Burada olduğum için kendimi kutsanmış hissediyorum. Yarışa başlamanın önemini, bu spora sadece yedi ay önce başladığımı ve henüz sadece iki yarış yaptığım gerçeğini küçümseyemiyorum. Bu, yeni sporum için oldukça harika bir başlangıç” diye konuştu.

Kendisini destekleyenlere teşekkür eden Moiser, son olarak “Bu benim son yarışım veya son Olimpiyat Denemeleri değil. Aksine, bu henüz başkangıç” ifadelerini kullandı.

View this post on Instagram

For all those following along: Today was incredible and heartbreaking. I ended up my very first DNF (did not finish), pulling out of the race early with a knee injury. . Since making it to the Olympic Trials was my main goal last year, I feel extremely accomplished. I started training in a new sport in May 2019. In January 2020, I was ranked 12th & toe the line with the best men in the nation. . I wanted come here today and have this experience and make history and celebrate. And with it being such a big, special race I had to line up; but the truth is my leg has been hurting for a long time and this morning I had two options: go all out today and hurt myself even more, or exit early and live to race another day. . I made the tough but wise choice. I have a torn meniscus in my right knee and will be looking at surgery very soon (but first any other options! DM me suggestions please!) . Despite the agony of watching most of this race from the sideline, I had a wonderful experience. I feel blessed to be here. I can’t downplay the significance of starting the race or the fact that I only started racewalking seven months ago and have done only two races prior – a pretty awesome beginning to my new sport. . This is just a step on my journey. @coach.robyn told me today: “progress is not a straight line” It’s true. . It’s all good as long as we are moving forward. And forward isn’t always a straight line either. This isn’t the end – on the contrary, this is very early in this new chapter. And I will say now with confidence: this is not my last race or last Olympic Trials. . Thank you to everyone who sent well wishes, good luck, and good vibes this weekend, and thank you for all support and congratulations throughout. Thanks for your text messages and videos – I felt the love and you really showed me what you’re about. ✊ . I really appreciate you being along for the ride. 🙏 Buckle up – we’re going to fix this knee and really let it rock! . #imagedescription Chris Mosier zips up a blue @nike jacket after withdrawing from the Olympic Trials race with a knee injury. . #transathlete #history #racewalking #nike #nikerunning #olympictrials #dnf #nodaysoff #nobaddays

A post shared by Chris Mosier (@thechrismosier) on

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir