Dünya, Futbol

Augsburg’dan UEFA’ya tepki, LGBTİ+’lara destek: Stadyumumuzu farkındalık yaratmak için kullanıyoruz

Alan Savunması

Haber fotoğrafı: fcaugsburg.de

Augsburg kulübü, UEFA’yı protesto edip LGBTİ+’ları desteklemek adına maçlarını oynadığı stadyumunu gökkuşağı renkleriyle aydınlattı. Kulüp, bir açıklama yaparak UEFA’yı eleştirdi.

UEFA, Münih Belediyesi’nin, Macaristanlı LGBTİ+’larla dayanışmak ve Macar hükümetinin homofobik politikalarını protesto etmek için EURO 2020 kapsamında kentte çarşamba günü oynanacak Almanya-Macaristan maçında stadyumu gökkuşağı renkleriyle aydınlatma talebini reddetti.

Bu ret kararının ardından ise pek çok kulüp UEFA’ya tepki gösterirken bu tepkiler artmaya devam ediyor.

Barcelona da dahil olmak üzere uluslararası pek çok kulübün UEFA’yı protesto etmesinin ardından bir adım da Augsburg kulübünden geldi.

Kararın ardından gün içinde Herta Berlin, Köln, Wolfsburg ve Schalke gibi kulüpler, stadyumlarını gökkuşağı renkleriyle aydınlatırken aynı hareket Augsburg’dan da geldi.

TIKLAYIN- UEFA, Almanya’nın LGBTİ+’lara destek için stadyumu gökkuşağı renkleriyle aydınlatma talebini reddetti

Bugün resmi internet sitesinden bir açıklama yayımlayan kulüp, maçlarını oynadığı stadyum WWK Arena’nın çarşamba akşamına kadar gökkuşağı renkleriyle aydınlatılacağını belirtti.

Kulüp, yapılan açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Münih’te yapılmak istenen reddedildiğinden dolayı, FC Augsburg LGBTİ+‘larla dayanışma göstermek ve net bir mesaj göndermek istiyor: Bu nedenle Augsburg, çeşitlilik, ırkçılık, ayrımcılık, homofobi ve dışlanmaya karşı açıkça konuşmak için çarşamba akşamına WWK ARENA’nın gökkuşağı renklerinde parlamasına izin verecek.”

“Önemli sosyal konulara dikkat çekmek için kullanmaya devam edeceğiz”

Konu hakkında konuşan Augsburg Genel Müdürü Michael Ströll, “Stadyum aydınlatmamızı önemli sosyal konulara dikkat çekmek için kullanıyoruz ve tekrar tekrar kullanmaya devam edeceğiz” dedi.

Ströll, şöyle devam etti: “UEFA, Avrupa Şampiyonası maçının bir parçası olarak Münih’te böylesine açık ve önemli bir işarete izin vermezse, bunu yapmaktan mutluluk duyar ve güzel stadyumumuzun parlak renklerle aydınlatılmasını dört gözle bekleriz.”

Augsburg kulübü, LGBTİ+’larla dayanışma göstermek için geçmişte WWK ARENA’yı defalarca kez gökkuşağı renkleriyle aydınlattı. Kulüp, 17 Mayıs Uluslararası Homofobi ve Transfobi Karşıtı Gün ve 12 Haziran Cumartesi Christopher Sokak Günü vesilesiyle WWK ARENA’da gökkulağı renkleriyle ışıklandırmıştı.

Son zamanlarda, WWK ARENA 14 Haziran Pazartesi günü Dünya Kan Bağışı Günü’nde de tamamen kırmızıydı.

İlginizi Çekebilir

...
VEDA
...
HDP Milletvekili Oya Ersoy, kadın sporcular hakkında konuştu: “Kadınlar, çocuklar, LGBTİ+’lar için laiklik yaşamsaldır”
...
Norveçli takıma “şort cezası” veren hentbol federasyonu başkanlarına kadın birliklerinden istifa çağrısı
...
VakıfBank, Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nda 13 isimle temsil edildi

SOSYAL AĞ

Popüler Haberler

...
Fatih Terim’den trans kadın Selin Ciğerci ile evli olan Tuzlasporlu futbolcu Gökhan Çıra’ya transfobik gönderme

1755 kere okundu.

...
Başörtülü sporsevere linç girişimi: “Tesettür böyle zulüm görmedi”

1590 kere okundu.

...
12 yaş altı kız futbol Takımı erkekler liginin şampiyonu oldu

1585 kere okundu.