Dünya, Futbol

UEFA, Almanya’nın LGBTİ+’lara destek için stadyumu gökkuşağı renkleriyle aydınlatma talebini reddetti

Alan Savunması

UEFA, Münih Belediyesi’nin, Macaristanlı LGBTİ+’larla dayanışmak ve Macar hükümetinin homofobik politikalarını protesto etmek için EURO 2020 kapsamında kentte çarşamba günü oynanacak Almanya-Macaristan maçında stadyumu gökkuşağı renkleriyle aydınlatma talebini reddetti.

Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA), Almanya’nın yakın zamanda yeni bir LGBTİ+ karşıtı yasa çıkaran Macaristan’a karşı oynayacakları futbol maçı sırasında stadyumu gökkuşağı renkleriyle aydınlatma talebini reddetti. Münih Stadyumu, gençlerin eşcinsellik ve transseksüellik ile ilgili bilgi haklarını kısıtlayan Macaristan yasasını protesto etmek amacıyla Macaristan’a karşı oynanacak maçta, stadyumu gökkuşağı renkleriyle ışıklandırmak istedi.

TIKLAYIN- Almanya-Macaristan maçında LGBTİ+’larla dayanışma için stadyum gökkuşağı renkleriyle ışıklandırılacak

Münih Belediye Meclisi, Euro 2020 maçı için taleplerinin harekete geçilmesini istedi. Ancak UEFA ise yaptığı açıklamada, bu hareketin çok siyasi olacağını söyledi. UEFA açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Irkçılık, homofobi, cinsiyetçilik ve her türlü ayrımcılık toplumlarımız üzerinde bir lekedir ve bugün futbolun karşılaştığı en büyük sorunlardan birini temsil etmektedir. Ayrımcı davranışlar hem maçları hem de stadyumların dışında çok sevdiğimiz futbolla ilgili çevrimiçi söylemleri lekelemiştir. Ancak, UEFA, mevzuatının içeriğine rağmen siyasi ve dini açıdan tarafsız bir kuruluştur. Bu özel talebin siyasi bağlamı göz önüne alındığında- Macaristan ulusal parlamentosu tarafından alınan bir karara yönelik bir mesaj içermesi nedeniyle – UEFA bu talebi reddetmelidir.”

İlginizi Çekebilir

...
VEDA
...
HDP Milletvekili Oya Ersoy, kadın sporcular hakkında konuştu: “Kadınlar, çocuklar, LGBTİ+’lar için laiklik yaşamsaldır”
...
Norveçli takıma “şort cezası” veren hentbol federasyonu başkanlarına kadın birliklerinden istifa çağrısı
...
VakıfBank, Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nda 13 isimle temsil edildi

SOSYAL AĞ

Popüler Haberler

...
Fatih Terim’den trans kadın Selin Ciğerci ile evli olan Tuzlasporlu futbolcu Gökhan Çıra’ya transfobik gönderme

1755 kere okundu.

...
12 yaş altı kız futbol Takımı erkekler liginin şampiyonu oldu

1595 kere okundu.

...
Başörtülü sporsevere linç girişimi: “Tesettür böyle zulüm görmedi”

1590 kere okundu.